93'üncü yaş gününde Ahmed Arif

Ahmed Arif, şiir deyince Türkiye'de akla gelen ilk isimlerden. Hasret, aşk, hapishane, Diyarbekir onu anlatan anahtar kelimeler şüphesiz. 50 yılını vermişti şiire, ancak elinde kalan tek bir kitaptı. Ancak 10 kitaba bedeldi. Çünkü Türkiye'de belki de en çok basılan kitap oldu. Kim bilir kaç kişi, o kitaptan rastgele bir sayfa açıp okudu sevdiğine. Bugün, 93'üncü yaş gününde Ahmed Arif'i hayatı ve bestelenen şiirleriyle birlikte analım.

23 Nisan 2020, Perşembe 10:07 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Ahmed Arif, 23 Nisan 1927'de Diyarbakır'ın Hançepek semtindeki Yağcı sokak 7 no'lu evde dünyaya geldi. Asıl adı Ahmet Hamdi Önal.

Diyarbakır Lisesi'nden mezun oldu. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Felsefe Bölümünde öğrenciyken 1950-60 yılları arasında siyasi görüşleri nedeniyle tutuklandı. Cezaevinde geçirdiği süre nedeniyle öğrenimi yarıda kaldı. Ankara'da gazetecilik yaptı, bu meslekten emekli oldu. 

Halk türkü, ağıt ve masallarının hem içli, hem gür sesi ve özüyle beslenmiş yoğun toplumcu-devrimci şiiirlerinden seçmelerle tek kitabı Hasretinden Prangalar Eskittim 1968'de yayımlandı.

Kitap, 1991'de 27'inci basımına ulaştı. Türkiye'de en çok basılan kitaplar listesinde. Ahmet Kaya, Cem Karaca gibi sanatçılarca birçok şiiri bestelendi. 

Gazeteci ve yazar Refik Durbaş'ın şairle yaptığı uzun bir konuşma, Ahmed Arif Anlatıyor, şiiri üzerine Ahmet Oktay'ın yaptığı araştırma da Karanfil ve Pranga adlarıyla yayımlandı. ‘Hasretinden Prangalar Eskittim’ o güne kadar bir şiir kitabının görmediği yoğunlukta ilgi görür ve önem kazanır. Altmışlı yıllarda başlayan toplumsal, siyasal, kültürel isyanın ve direnişin kitleler nezdinde şiirdeki, şiir dilindeki, şiir sözündeki temsilcisi olarak kabul edilir ve kısa sürede kült haline gelir.

Cemal Süreya'ya Mektuplar ise ölümünden sonra, 1993'te yayımlandı. Ankara'da yalnız yaşadığı evinde 2 Haziran 1991 tarihinde geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi. 


Bestelenen bazı şiirleri

Cem Karaca - Sevdan Beni


Ahmet Kaya-Suskun

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Online olarak izleyebileceğiniz 20 harika oyun