A vitamini her göze deva oluyor

Eğer gözlerinizle yeterince ilgilenmezseniz görme yetinizi kaybedebilirsiniz. Sigara içmek, çok fazla alkol almak ve gözlerinizi güneşten korumamak; yaşa bağlı makula dejenerasyonu ve katarakt riskinizi artırabilir. Peki bunu önlemek için ne yapmak gerekir? Bakın Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Fatih Atmaca neler söyledi

12 Mart 2019, Salı 16:11 Son Güncelleme:
A A
A vitamini her göze deva oluyor

Özellikle A vitamini bakımından zengin, sağlıklı bir beslenme biçiminin göz sağlığını korumada büyük bir rol oynadığını söyleyen Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Fatih Atmaca, "A vitamini sadece genel sağlığı korumakla kalmaz, aynı zamanda gözlerin korunmasına ve daha ciddi göz sorunlarının ilerlemesini yavaşlatmaya yardımcı olabilir. A vitamini göz hücrelerinin yağlanmasını sağlayarak göz yüzeyini (kornea) koruyor, bu yüzden A vitamini genellikle göz damlalarına da ekleniyor" dedi.

DİYET YOLUYLA KOLAYCA ELDE EDİLİR

“Göz sağlığı ile birlikte A vitamini aynı zamanda kemik büyümesine, cilt sağlığına ve bağışıklık sistemine de yarar sağlayabilir” diyenDr. Öğretim Üyesi Fatih Atmaca, “A vitamin doğru uygulanacak bir diyet yoluyla kolayca elde edilebilir. Bu vitamin iki kaynaktan türetilmiştir: Hayvansal kaynaklar ile meyve ve sebzelerden elde edilen bitkisel kaynaklar” diye konuştu. Peki bunlar nelerdir?

Dr. Öğretim Üyesi Fatih Atmaca, A vitamini kaynaklarını şu şekilde sıraladı: 

A vitamininin hayvansal kaynakları:

- Karaciğer

- Morina ciğeri yağı

- Tavuk

- Somon 

- Karides 

- Peynir

- Yoğurt

- Yumurta sarısı

- Tereyağı

- Yoğun krema

A vitamininin bitkisel kaynakları: 

- Tatlı patates

- Brüksel lahanası

- Havuç

- Ispanak

- Marul

- Kuşkonmaz 

- Pırasa 

- Bal kabağı 

- Havuç

- Domates 

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Posta Gazetesi Haydar Dümen’e sorulan yeni sorular (1 Ocak 2020 )