A.30 varyantı alarmı! Flaş uyarı: Aşı antikorlarına karşı dirençli!

A.30 varyantı alarmı! Flaş uyarı: Aşı antikorlarına karşı dirençli!

İsveç'te koronavirüsün (Kovid-19) A.30 varyantı tespit edildi. A.30 varyantıyla ilgili Alman bilim insanlarından açıklama geldi. A.30 varyanının aşılarının sağladığı antikorlara karşı yüksek düzeyde dirençli olduğu ifade edildi.

28 Ekim 2021, Perşembe 16:59 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Alman bilim insanları, İsveç'te de tespit edilen yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) A.30 varyantının aşılarının sağladığı antikorlara karşı yüksek düzeyde dirençli olduğunu bildirdi.

Alman bilim insanlarının Cellular & Molecular Immunology hakemli dergisinde yer alan çalışmasında, Kovid-19 aşılarının şiddetli hastalığa ve ölüme karşı koruma sağladığı anımsatılarak aşıların salgını bitirmekte merkez rol oynadığı ifade edildi.

AŞILARIN ETKİNLİĞİNİ TEHLİKEYE ATABİLİR

Çalışmada, Kovid-19 aşılarının virüslerdeki S proteinine yönelik antikorları ortaya çıkarıp virüsü nötralize ettiği belirtilerek nötralizasyona direnç sağlayan S protein mutasyonlarına sahip varyantların ortaya çıkmasının, Kovid-19 aşılarının etkinliğini tehlikeye atabileceğine dikkat çekildi.

Tanzanya kaynaklı olduğu düşünülen ve İsveç ve Angola'da da tespit edilen Kovid-19'un A.30 varyantının incelendiği belirtilen çalışmada, bu varyantın ağır mutasyona uğradığı için aşı kaynaklı antikorlardan etkilenmediği kaydedildi.

A.30 varyantının böbrek, karaciğer ve akciğer hücreleri dahil olmak üzere çoğu hücreye girebildiği ifade edilen çalışmada, söz konusu varyantın yayılımının yakından takip edilmesi ve karşı önlemlerin hızla uygulanması gerektiği vurgulandı.


Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Tayvan'dan Çin'e gözdağı! ABD askerlerini ilk kez doğruladı