AB, borç krizine karşı eurobond önerdi

AB, borç krizine karşı eurobond önerdi

AB Komisyonu Avro Bölgesi'ndeki borç kriziyle mücadele için ortak tahvil (eurobond) çıkarılmasını önererek, üye ülkelerin bütçelerine müdahale hakkı istedi

23 Kasım 2011, Çarşamba 16:04 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso’nun açıkladığı bütçe disiplinini güçlendirecek yeni önerilere göre, Avro Bölgesi üyelerinin hazırlayacağı taslak bütçeler öncelikle AB Komisyonu’nun denetiminden geçecek.

AB Komisyonu’nun bütçeyle ilgili değişiklik taleplerini karşılamayan ülkelere yaptırım olarak AB fonlarından ödemeler dondurulabilecek.
AB Komisyonu Başkanı Barroso, avro kullanan ülkelerden yapısal reform taahhütlerini yerine getirmelerini ve ekonomik entegrasyonu derinleştirmelerini isteyerek bütçe disiplininin güvence altına alınması halinde Avro Bölgesi’nin ortak tahvil çıkarmasının yolunun açılacağını söyledi.

Barroso, Avro Bölgesi’ndeki tüm ülkelerin eşzamanlı olarak bütçe disiplinini güçlendirme iradelerini göstermeleri halinde eurobond olarak adlandırılan ortak tahvil projesinin arzulanır ve uygulanır hale geleceğini vurguladı.

"Borç krizine en iyi çözüm yöntemi" olarak önerilen ortak tahvile ilgili AB Komisyonu’nun hazırladığı önerilerde 3 alternatife yer veriliyor.
Bunlardan birincisinde, Avro Bölgesi’ndeki tüm ülkelerin bütçeleri, diğer üyelerin onayıyla kesinleşecek ve zora giren ülkelerin ekonomi yönetimleri AB’ye devredilecek. Böylece Avro Bölgesi’nde para birliğinin ardından mali birlik de sağlanmış olacak.

Orta yol olarak önerilen ikinci alternatifte, ülkelerin kamu borçları belli oranda Avro Bölgesi garantisi altına alınacak. Garanti duvarını aşan ülkeler daha yüksek faiz ödemek zorunda kalacaklar. Böylece ülkeler borçlanma maliyetlerini aşağıya çekmeleri konusunda teşvik edilmiş olacak.

Üçüncü seçenek olarak ülkelerin yeni borçlanmalarına Avro Bölgesi’nin kısmen garantör olması fakat mevcut borç ve risklerin kapsam dışında tutulması önerilirken bu alternatifin AB anayasasında değişikliğe gidilmeden kolaylıkla uygulanabileceği belirtiliyor.

Yunanistan, Portekiz, İtalya ve İspanya gibi piyasalardan borçlanamayan ya da tahvil satmak için yüksek faiz maliyetini üstlenmek zorunda kalan ülkelerin taraftarlığını yaptığı ortak tahvil fikrine en fazla itiraz Almanya’dan geliyor.

Avro Bölgesi’nde yayılan borç krizi nedeniyle güvenli liman arayan yatırımcılara son derece düşük faizle tahvil satabilen Almanya, ortak tahvil uygulamasının borçlanma maliyetini artırmasından endişe ediyor.

Bu arada Almanya Başbakanı Angela Merkel, Berlin’de yaptığı açıklamada, borç krizinin etkisini sürdürdüğü bir dönemde ortak tahvil tartışmasını "son derece endişe verici ve uygunsuz bulduğunu" söyledi.

 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Son dakika: Brent petrolün varili son 3 yılın en yüksek seviyesini gördü