AB'den Cumhurbaşkanı Erdoğan'a çağrı

Avrupa Birliği Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis, Türkiye'nin AB süreciyle ilgili açıklama yaptı. 

27 Nisan 2017, Perşembe 10:15
A A
AB'den Cumhurbaşkanı Erdoğan'a çağrı
Avrupa Birliği Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye’nin hâlâ AB üyesi olmak isteyip istemediği konusunda tutumunu açıklığa kavuşturması gerektiğini söyledi.

Avrupa Birliği Komisyonu Başkan Yardımcısı Dombrovskis Türkiye'nin üyelik süreciyle ilgili açıklamalarda bulundu.
 

"CİDDİ ENDİŞELER VAR"


Türkiye'deki demokratik standartları konusunda blok içerisinde "ciddi endişeler” bulunduğunu belirten Dombrovskis Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Türkiye'nin hâlâ AB üyesi olmak isteyip istemediği konusunda tutumunu açıklığa kavuşturması gerektiğini söyledi.

Valdis Dombrovskis Avrupa Birliği ile Türkiye arasındaki anlaşmazlığa karşın mülteciler ve göçmenler konusundaki işbirliğinin önemini koruduğunu ifade etti.

AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Dombrovskis "Ciddi endişelerimiz var ama aynı zamanda birlikte çalışmamız gereken bir dizi alan bulunuyor. Avrupa Birliği ve üyelik sürecine dair niyetlerini açık hale getirmek Türkiye'ye bağlı” diye konuştu.


DENETİM SÜRECİNE DAHİL EDİLME KARARI VERİLMİŞTİ


Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi salı günü yaptığı oturumda Türkiye'nin yeniden siyasi ve hukuki ‘denetim sürecine' dâhil edilmesine karar vermişti.

Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Kati Piri karar sonrasında Twitter hesabından yaptığı açıklamada Avrupa Birliği üyelik müzakerelerinin askıya alınmasının çok daha yakın olduğunu ifade etmişti.


ERDOĞAN "KARARI TANIMIYORUZ" DEMİŞTİ


Salı gün Reuters haber ajansına bir mülakat veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan "Şu anda Türkiye'ye karşı alınan bu karar tamamen siyasidir.Biz zaten böyle bir kararı tanımıyoruz" demişti. Türkiye'nin sonsuza kadar Avrupa'nın kapısında beklemeyeceğini vurgulayan Erdoğan Avrupa Birliği üyelik müzakerelerini referanduma götürme sinyali vermişti.
Sıradaki haber yükleniyor...