Abajur seçerken nelere dikkat etmeniz gerekir?


Bulunduğunuz ortamların dekorasyonlarını farklılaştırmak için her zaman köklü değişikliklere ihtiyaç yoktur. Bazen küçük bir dokunuşla da bambaşka bir dekorasyon sağlayabilirsiniz. Estetik görünümleri sayesinde ortama farklı bir hava katan abajurlar, bu anlamda ideal bir seçenek olabilir. Peki, doğru abajuru seçerken nelere dikkat etmeniz gerekir? İşte detaylar…

22 Haziran 2020, Pazartesi 14:42 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Tarzınızı seçin

Tarzınızı seçin

Eskiden abajur denildiğinde klasik ve düz modeller akıllara gelirdi. Şimdi ise retrodan moderne birçok tarza uygun abajur bulmak mümkün. Hatta aydınlatmadan ziyade dekorasyon ögesi olarak kabul edilebilecek özel tasarım abajur modellerinin çok daha fazla ağırlık kazandığını söyleyebiliriz. Abajuru daha çok dekoratif amaçlı kullanmayı düşünüyorsanız öncelikle dekorasyonunuzun tarzına ve rengine uygun abajur modellerine odaklanmanız doğru abajuru seçmenizi kolaylaştırır. 

 

Nerede kullanacağınız önemli

Nerede kullanacağınız önemli

Asıl kullanım amacı, keskin gelen ışığın dağılmasını önleyerek gözleri yormayan bir aydınlık sağlamak olan abajurlar, daha çok loş ortamların aydınlatılmasında kullanılır ve bulunduğu ortama sakinlik katar. Dolayısıyla yatak odası, bebek odası ve çalışma odası gibi sessizlik isteyen odalarda kullanmanız yerinde olabilir. 

 

Farklı ışık seçimlerine dikkat

Farklı ışık seçimlerine dikkat

Abajurlar; az, çok ve orta olmak üzere farklı ışık seviyelerinde üretilebiliyor. Kimi abajurlarsa tek bir düğme ile tüm bu ayarları yapabiliyor. Fazla elektrik tüketimini önlemek için öncelikle alacağınız abajurun ışık seviyesine karar vermenizi öneririz. Örneğin; abajuru aynı zamanda gece lambası olarak kullanacaksanız az seviyede ışık yayan bir model isabetli bir seçim olabilir. Böylelikle hem uyku kalitesini düşürmeyecek bir aydınlık sağlayabilir hem de elektrikten tasarruf edebilirsiniz. 

 

Önce güvenlik!

Önce güvenlik!

Kullanımda olan ampuller çevreye ısı yayar. Herhangi bir güvenlik sorunu yaşamamak için bu ısının abajurdan dışarıya kolaylıkla dağılması oldukça önemlidir. Bu nedenle abajur seçerken gölgeliğin üstünün yeterince açık olmasına ve ampullerle arasında en az 5-10 santimetrelik aralık olmasına dikkat etmeniz önerilir.  

Birbirinden güzel abajur modelleri için akakce.com'u ziyaret edebilirsiniz.

*Bu bir ilandır


Sıradaki haber yükleniyor...
holder