ABD, 61 ülke için seyahat kısıtlamasını gevşetti! Aralarında Türkiye de var

ABD, 61 ülke için seyahat kısıtlamasını gevşetti! Aralarında Türkiye de var

ABD, koronavirüs aşılama kampanyalarının hızla devam etmesinin ardından Türkiye dahil 61 ülke için uyguladığı seyahat kısıtlamasını gevşetti.

09 Haziran 2021, Çarşamba 10:20 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Euronews'ten Kerem Congar'ın haberine göre; ABD Dışişleri Bakanlığı salgın koronavirüs salgını sebebiyle aralarında Türkiye, İtalya, İspanya, Fransa, Ukrayna, Macaristan, Rusya gibi Avrupa ülkelerinin de bulunduğu 61 ülke için "seyahat etmeyin" uyarısını bir basamak düşürerek "seyahatinizi gözden geçirin" olarak değiştirdi.

Yapılan açıklamada en az iki doz aşı olan ABD vatandaşlarının söz konusu ülkelere seyahat edebileceği kaydedilirken aşılama kampanyasında İsrail'den sonra dünyada ikinci sırada bulunan İngiltere'ye uygulanan seyahat kısıtlamasının kaldırılmaması dikkat çekti.

Bazı istisnalar haricinde İngiltere'den ABD'ye yapılacak seyahatlere uygulanan yasak devam edecek. ABD Dışişleri Bakanlığı ayrıca İngiltere'ye seyahat edecek kişilerin, o ülkede en az 10 gün süreyle karantina uygulaması gerektiğini duyurdu.

ABD geçtiğimiz mayıs ayında aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 90 ülke için 4'üncü seviyeye çıkardığı seyahat uyarısını 3'üncü seviyeye indirmişti. Washington yönetimi 23 Haziran'da başlayacak Tokyo Olimpiyatları'na ev sahipliği yapacak Japonya'ya yönelik 4'üncü seviye seyahat uyarısını da 3'üncü seviyeye indirdi. Öte yandan ABD, bir ülke için "3'üncü seviye baremini her 100 bin kişide 500 vaka" olarak güncelledi. Daha önce bu oran her 100 bin kişide 100 vakaydı.


Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Koronavirüs bir hastada 32 kez mutasyona uğradı