ABD Ankara Büyükelçisi Bass: ABD desteklemedi

ABD'nin Ankara Büyükelçisi John Bass, Türkiye'deki 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin, "ABD hükümeti darbe girişimini yönetmedi, desteklemedi ve girişim gerçekleşmeden önce veya yapılmaya başlanana kadar bu durumdan haberdar değildi" dedi

19 Temmuz 2016, Salı 20:52
A A
ABD Ankara Büyükelçisi Bass: ABD desteklemedi

Fetullah Gülen'in iadesiyle ilgili olarak da Bass, "Gülen'e yönelik davalarına ve onun yasaları ihlaline dair, kanıtlarına ilişkin yasal belge bekliyorduk" dedi.

ABD'nin Ankara Büyükelçisi John Bass, CNN Türk canlı yayınında Türkiye'deki 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin soruları yanıtladı. Darbe girişiminde ABD'nin de rol aldığı iddialarına cevap veren Bass, "Geçtiğimiz hafta sonu meydana gelen olayların korkunç travmasının acısını yaşayan bu toplumdaki herkese öncelikle başınız sağ olsun ve geçmiş olsun. Türkiye'nin dostu ve müttefiki olarak, bu olay bizi derinden etkiledi. Türk halkının acısını paylaşıyoruz. Türk basınında bu konu ile ilgili birtakım şüpheler olduğunu gördüğümüz için, şu hususu kesin bir dil ile ifade etmek istiyorum. ABD hükümeti darbe girişimini yönetmedi, desteklemedi ve girişim gerçekleşmeden önce veya yapılmaya başlanana kadar bu durumdan haberdar değildi" diye konuştu. 

'ABD'NİN ELİNDE DARBE GİRİŞİMİNE İLİŞKİN İSTİHBARAT VAR MIYDI?' 

"ABD'nin elinde saat 16.00 - 17.00'de veya daha önce hareket başlamadan hemen önce herhangi bir istihbarat var mıydı darbe girişimi olacağı yönünde?" sorusuna üzerine Bass şu yanıtı verdi: 

"Planlar hakkında ilk kez bilgi sahibi olduğumuz an, benim ve çalışma arkadaşlarımın şehir merkezinin üzerinde alçak uçuş yapan uçakları, helikopterleri gördüğümüz andı. Bir şeylerin olacağına dair öncesinden herhangi bir bilgi veya belirtiye sahip değildik. Kesinlikle bir süre boyunca, ne olup bittiğini anlayamadık. Büyükelçiliğe hemen gitme nedenimiz de Washington'a doğru bilgi aktarabilmekti. Kanunsuz bir girişim olduğunu anlayabildik. Reddettik ve kınamayı da sürdürüyoruz." 

'AMERİKA, ERDOĞAN'I ÖLDÜRMEYE ÇALIŞTI İDDİALARI'

"Amerika, Erdoğan'ı öldürmeye çalıştı" iddialarına ilişkin olarak da Bass, "Bu iddia son derece ölçüsüz ve çirkin. Hiçbir somut veri ile desteklenmediğini düşünüyorum. ABD'nin bu darbe girişimine ilişkin öncesinden bir bilgisi yoktu. Olayı yönlendirmedi ve desteklemedi. Önceden bilgimiz olsaydı da bu girişimi desteklemez, bilgiyi meşru hükümete sunmaktan başka bir şey yapmazdık" dedi. 

'GÜLEN'E YÖNELİK DAVALARA, YASALARI İHLALİNE DAİR, KANITLARINA, YASAL BELGE BEKLİYORDUK'

"ABD Fetullah Gülen'i koruyor mu?" sorusuna Bass şu cevabı verdi:

"ABD hükümeti olarak Fetullah Gülen ya da onun örgütü ile çalışmıyoruz. Doğrudan bir bağ ya da görüşmemiz yok. Türkiye'nin iade talebi elimize ulaştıktan sonra Adalet Bakanlığımızdaki hukuk uzmanları tarafından değerlendirileceğine, sunulan kanıtlara bakılacağına, yasaların ihlali açısından bakılacağına ilişkin güvenim tam. Burada kuvvetli bir dava varsa eminim, ona uygun şekilde hareket edeceğiz. Biz Türk hükümetinden Gülen'e yönelik davalarına ve onun yasaları ihlaline dair, kanıtlarına ilişkin yasal belgelerin gelmesini bekliyorduk."

Sıradaki haber yükleniyor...