ABD Başkanı Donald Trump'tan dikkat çeken Londra paylaşımı

ABD Başkanı Donald Trump, İngiltere'de 7 kişinin öldüğü saldırıya ilişkin dikkat çeken paylaşımlarda bulundu

04 Haziran 2017, Pazar 12:58
A A
ABD Başkanı Donald Trump'tan dikkat çeken Londra paylaşımı
Londra'daki saldırıyla ilgili Twitter hesabından paylaşımlarda bulunan ABD Başkanı Donald Trump, yabancılara yönelik seyahat kısıtlaması talebine ilişkin göndermede bulunarak "Akıllı, uyanık ve sert olmalıyız" dedi. Trump, güvenlik için seyahat yasağına ihtiyacın olduğunu belirtti.


KARARLAR MAHKEMEDEN DÖNMÜŞTÜ


Trump'ın 27 Ocak'ta imzaladığı ilk vize düzenlemesi Washington eyaletindeki bir federal yargıç tarafından yürütmesi durdurulmuş, San Francisco'daki 9. Bölge Temyiz Mahkemesi de yargıcın kararı lehine karar vermişti.

6 Mart'ta Trump'ın imzaladığı ve 16 Mart'ta hayata geçmesi planlanan ikinci vize düzenlemesi de Hawaii ve Maryland'deki iki federal yargıç tarafından "dini ayrımcılık" yaptığı gerekçesiyle askıya alınmış, Trump ise konuyu hukuken takip edeceklerini ve gerekirse Yüksek Mahkemeye kadar gideceklerini açıklamıştı. ABD Adalet Bakanlığı, ikinci vize düzenlemesiyle ilgili kararı Virginia eyaletindeki Temyiz Mahkemesi 4. Dairesine götürmüştü.

Trump'ın ikinci vize düzenlemesi, nüfusunun çoğunluğu Müslüman Suriye, İran, Libya, Sudan, Somali ve Yemen vatandaşlarına 3 ay boyunca yeni vize yasağı getiriyor, ABD'nin mülteci programını ise 4 aylığına askıya alıyordu.

Yüksek Mahkemedeki 9 yargıcın 5'i muhafazakar, 4'ü ise liberal eğilimleriyle biliniyor.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.