ABD Başkanlık seçimleri sonuçlandı; Trump Başkan seçildi

ABD Başkanlık seçimleri sonuçlandı; Trump Başkan seçildi

Dünyanın kilitlendiği Amerikan Başkanlık seçimlerinde 274 delegeye ulaşan Donald Trump, Amerika'nın yeni Başkanı oldu. Zafer konuşması yapan Trump, "Şimdi artık Amerika'nın bölünmenin getirdiği yaraları sarmanın zamanı geldi. Bu artık hepimizin birleşmesi zamanı. Ben bütün Amerikalıların başkanı olacağım." dedi

08 Kasım 2016, Salı 18:33 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

DAKİKA DAKİKA ABD BAŞKANLIK SEÇİMİ

YILDIRIM'DAN TRUMP'A TEBRİK VE ÇAĞRI!BAŞBAKAN


11.35. Başbakan Binali Yıldırım: "Trump'ı tebrik ediyorum. Başkan'a Gülen'in iadesi için çağrı yapıyorum"

11.30: Rusya Devlet Başkanı Putin, Amerika'nın 45. Başkanı seçilen Trump'ı tebrik etti.

10.50: Ve Amerika'nın 45. Başkanı zafer konuşması yaptı:
 

İŞTE TRUMP'IN ZAFER KONUŞMASI


Kusura bakmayın sizi beklettim ama kamaşık işler bunlar. Az önce bir telefon aldım. Dışişleri Bakanı Clinton'dan. Kendisi bizi tebrik etti. Bizim zaferimizi tebrik etti. Ben de onu ve ailesini tebrik ettim. Kampanyaları boyunca çok büyük bir çaba harcadılar. Hillary çok uzun süre çalıştı. Ona da şükran borçluyuz. Şimdi artık Amerika'nın bölünmenin getirdiği yaraları sarmanın zamanı geldi. Bu artık hepimizin birleşmesi zamanı. Ben bütün Amerikalıların başkanı olacağım. İlk baştan söylediğim gibi bizimkisi sığ bir kampanya değildi, inanılmaz bir hareketti. Sıkı çalışan, ülkesini çok seven kadın ve adamların hareketiydi.İnanılmaz bir potansiyelimiz var. Her Amerikalı kendi potansiyaline erişecek ve ülkemizin bütün insanları bundan sonra asla unutulmayacak.  Biz bütün şehirlerimizi tekrar inşaa edeceğiz. Yolları okulları tekrar inşaa edeceğiz. Bu da gerçekten en iyisi olacak. Ve milyonlarca kişi çalışacak. Ve ayrıca sonunda inanılmaz eski askerlerimizden faydalanacağız.


ABD'nin 45. başkanı seçilen Donald Trump kimdir?


Bizimle iyi geçinmek isteyen ülkelerle iyi geçineceğiz. Amerika en iyi dışında bir şeyi kabul etmeyecektir. Ülkemiizin kaderini değiştirmemiz gerekiyor, cesurca hayel kurmamız gerekiyor. Tüm dünyaya da şunu söylemek istiyorum. Herkese her devlete her insana karşı iyi davranışta olacağız. Düşmanlık değil dosluk için çalışacağız. Annem ve babam şimdi yukarıda beni ziliyorlardır. Meryem ve Elisabet'e teşekkür etmek istiyorum. Çok utangaçlar aslında. Erkek kardeşim Robert burada. Tabii ki kaybettiğim erkek kardeşim.

Hepiniz bana büyük bir destek verdiniz. Bizim küçük olduğumuzu söylediler ama bakın öyle değil. Bizim çok yetenekli insanlarımız var bu sahnede. Özel bir teşekkürü de judy'e yapmak istiyorum.

İlk büyük politikacı, çok büyük saygı duyulan senatör Jeff'e teşekkür ediyorum.

Bir kez daha gizli servise çok teşekkür ediyorum. Bu gece York şehrinin güvenlik sorumlusu da aramızda. Bu tarihi bir olay ama hakikaten tarihi olması için çok iyi çalışmamız gerkeiyor. Sizi yüz üstü bırakmayacağımın sözünü veriyorum. 4 ya da 8 senenin sonunda sizler diyeceksiniz ki bu gerçeten gurur duyarak yaptığımız bir şey diyeceksiniz.

Kampanya bitti ama şimdi bu hareketin gerçek çalışmaları başlayacak. Amerikan vatandaşları için çalışmaya başlayacağız. Başkanınızla gurur duyacağınız işlete imza atacağız. Ben bu ülkeyi çok ama çok seviyorum. Herkese çok teşekkürler.10.40 Clinton Trump’ı arayarak, yenilgiyi kabul etti. CNN International, Clinton’ın rakibini telefonla aradığını duyurdu. 

10.33: Amerikan haber ajansı AP, son gelen sonuçlara göre Trump’ın yeterli delegeye ulaşarak ABD seçimlerini kazandığını duyurdu

09.49: Trump, konuşma yapmak için hazırlanıyor.

ABD, 45. başkanını seçmek için sandık başına gitti. 2016 Başkanlık seçiminde Cumhuriyetçi aday Donald Trump, favori Demokrat Parti adayı Hillary Clinton karşısında seçimi önde götürüyor. 274 delegeye ulaşan Trump ABD başkanı seçildi.

SON DAKİKA: DONALD TRUMP AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ'NİN YENİ BAŞKANI OLDU

09.43:
274 delegeye ulaşan Donald Trump Amerika'nın yeni başkanı seçildi.

08.28: Clinton Nevada eyaletini alarak delege sayısını 215'e yükseltti.

08.26: Trump taraftarları şimdiden kutlamalara başlarken Clinton taraftarları sessizliğe gömüldü!

08.22: Trump başkanlığa çok yakın! 16 delegeye ihtiyacı var.

08.00 ABD seçimlerinde Senato ve Tei Parti 48, Demokrat Parti 44 sandalye kazandı.

07.58. Trump'ın Arizona'daki seçim merkezinde sevinç var.

07.53:  Trump, gerekli 270 delegenin 254'ünü aldı.

07.47: Başkanlık yarışında Trump önde... Son durum: Trump: 231 Clinton: 209

07.15: ABD başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi aday Trump'ın delege sayısı 221'e ulaştı. Kuzey Carolina ve Utah eyaletleri Trump'ın oldu. Demokrat Parti adayı Clinton'ın delege sayısı ise 197'da kaldı. Şu ana kadar Trump 22, Clinton 15 eyalette seçimi kazandı.

07.10: ABD başkanlık seçimlerinde Demokrat aday Hillary Clinton 55 delegesi olan Kaliforniya eyaletini kazandı. Trump'ın 200, Clinton'ın ise şu anda 190 delegesi bulunuyor. Trump şu ana kadar 20, Clinton 15 eyalette kazandı.

TRUMP FARKI AÇMAYA BAŞLADI

06.50:
Kritik eyaletlerden biri olarak görülen Kuzey Carolina'da da kazanan Trump oldu. Trump böylece toplamda 182 delegeye ulaştı.

06.44: Ülke genelindeki oyların yüzde 49.2'sini Trump aldı, yüzde 46.6'sı ise Clinton'a gitti.

06.40: Colorado eyaletini alan Clinton, delege sayısını 131'e yükseltti.

HEYECAN DORUKTA!

06.30: NBC'ye göre, Virginia'da Clinton kazandı. Böylece delege sayısını 122'ye çıkardı.

06.25: Trump, Ohio ve Missouri'yi, Clinton Mexico'yu kazandı. Böylece Trump 167 delegeye, Clinton ise 109 delegeye ulaştı. Ohio, iki aday arasında büyük çekişme yaşanması beklenen eyaletler arasındaydı.

06.00: Montana eyaletinde de kazanan Trump oldu ve Cumhuriyetçi aday, delege sayısını 139'a çıkardı.

05.55: Florida'da oyların yüzde 95'i sayıldı. Trump, yüzde 49'a yüzde 47.8 ile önde. Florida, seçimin kaderi açısından en kritik eyaletlerden biri olarak gösteriliyor.

05.44: Louisiana eyaletini kazanan Trump, delege sayısını 136'ya yükseltti.

05.37: Ülke genelindeki oyların yüzde 49.3'ünü Trump aldı, yüzde 46.7'si ise Clinton'a gitti.

BÜYÜK BİR ÇEKİŞME VAR

05.30: Florida'da oyların yüzde 94'ü sayıldı. Trump, yüzde 49.2'ye yüzde 47.7 ile önde gidiyor. Florida, seçimin kaderi açısından en kritik eyaletlerden biri olarak gösteriliyor.

05.19: BBC'ye göre, Connecticut eyaletinde Clinton kazandı. Clinton böylece delege sayısını 104'e yükseltti.

TRUMP ÖNDE GİDİYOR

05:10: Teksas ve Arkansas'ı kazanan Trump bir anda delege sayısını 128'e yükseltti. Clinton ise 97'de kaldı.

05:00: CNN’e göre Trump; Kansas, Kuzey Dakota, Güney Dakota, Wyoming’deki delegelerin yanı sıra Nebraska’daki beş delegeden üçünü de kazanacak. Clinton ise her iki adayın da memleketi olan York’ta galip gelecek. Böylece Clinton 97, Trump ise 84 delegeye ulaşmış oldu.

04.45: ABD seçimlerinde senato ve teiler ise 37 sandalye kazandı.

Tenin kazanması bekleniyor.
ABD seçimlerinde şok saldırı: Seçim merkezi kapatıldıKarargahlar önünde kum dolu kamyonlar dikkat çekti

ABD'nin 45'inci başkanının Demokrat Parti adayı eski ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton mı Cumhuriyetçi Parti adayı iş adamı Donald Trump mı olacağı, seçimlerin ardından belli olacak.

Hillary Clinton'un seçim sonrası geleceği Peninsula Otel'in önüne güvenlik amaçlı kum yüklü kamyonlar çekildi. 

FLORIDA ÇOK ÖNEMLİ

04.35: Florida'da oyların yüzde 90'dan fazlası sayıldı. Trump, yüzde 49'a yüzde 48 önde. Florida, seçimin kaderi açısından en kritik eyaletlerden biri olarak gösteriliyor.

04.12:  ABD başkanlık seçiminde Clinton şu ana kadar Vermont, Maryland,  Massachusetts, Jersey, Delaware ve Washington DC eyatlerini, Trump ise Kentucky, Indiana, Batı Virgina, Güney Carolina, Oklahoma  ve Tennessee eyaletlerini kazandı.

CLINTON 68 TRUMP 48 DELEGEYE ULAŞTI

Bu sonuçlar ışığında Clinton 68, Trump ise 48 delegeye ulaştı. 

04.02: Ülke genelindeki oyların yüzde 50'sini Trump aldı, yüzde 47'si ise Clinton'a gitti.

FLORIDA'DA DURUM BAŞA BAŞ GİDİYOR

03.44: Florida'da oyların yüzde 90'dan fazlası sayıldı. Trump, yüzde 49'a yüzde 48 önde. Florida, seçimin kaderi açısından en kritik eyaletlerden biri olarak gösteriliyor.

03.30: Batı Virginia’da da Trump kazandı ve delege sayısını 24’e yükseltti. 

KENTUCKY'DA TRUMP VERMONT'TA CLINTON

03.05: CNN'in yaptığı projeksiyona göre, Indiana ve Kentucky eyaletlerinde seçimi Trump kazandı. Vermont eyaletinde ise kazanan Clinton oldu. Indiana aynı zamanda Trump'ın başkan yardımcısı adayı Mike Pence'in memleketi.

Eyaletlerde seçimleri kazanan adaylar, bu eyaletlerdeki tüm seçici delegeleri de topluyor. Böylece Trump; Indiana'da 11, Kentucky'deki 8 seçici delege kazanmış oldu. Clinton ise Vermont'ta üç delege kazandı. 270 delegeye ulaşan aday, ABD'nin yeni başkanı olacak.

6 EYALETTE SANDIKLAR KAPANDI

03.00: Şu ana kadar altı eyalette; Georgia, Kentucky, Vermont, Indiana, Güney Carolina ve Virginia'da sandıklar kapandı. Oyların sayımına geçildi.

02:30: ŞOK SALDIRI! ABD’de Başkanlık Seçimleri için oy kullanma işlemi sürerken, California eyaletine bağlı Los Angeles kentinde bulunan bir seçim merkezi yakınlarında silah sesleri duyuldu. Bunun üzerine bölgedeki sandıklar geçici olarak kapatıldı. Olayda yaralılar olduğu bildiriliyor.

02.20: Indiana eyaletinde sandıkların yüzde 4'ü açıldı. Trump'a destek yüzde 67, Clinton'a destek yüzde 28. Cumhuriyetçi Parti eğilimli Indiana'da, 2012'deki seçimlerde Cumhuriyetçi aday Mitt Romney, yüzde 54.1'e yüzde 43.9 ile Demokrat rakibi Barack Obama'yı geride bırakmıştı.

İLK SANDIKLAR KAPANDI

02:15: İlk sandıklar kapandı… Sandıkların kapandığı Kentucky eyaletinden gelen ilk sonuçlara göre; Trump yüzde 78.15 Clinton yüzde 19.5. Oyların henüz yüzde 1’i sayıldı. Indiana'da da Trump'ın yüzde 71.9'la üstün olduğu görünüyor. Sonuçlar sürpriz değil, zira iki eyalet de Cumhuriyetçilerin kalesi olarak değerlendiriliyor.​

02:00 ABCs’den ilk sonuç… ABCs kanalının ilk sandık başı anketlerine göre; seçmenlerin yüzde 54’ü Clinton’a oluzde 61.

01.58: ABD eski Başkanı George W. Bush ve eşi Laura Bush'un Cumhuriyetçi aday Donald Trump'a oy vermediği açıklandı. Amerikan CBS televizyonuna konuşan Bush'un sözcüsü Freddy Ford, Eski Başkan Bush ve eşi Laura Bush'un Trump ve Clinton'a oy vermediğini ve boş oy kullandıklarını söyledi. Yine Cumhuriyetçi senatör Lindsey Graham da, oyunu Trump'a değil bağımsız aday Evan McMullin'e verdiğini belirtti. Lindsey Graham, Cumhuriyetçi Parti aday adayı olarak Trump'a karşı yarışmıştı.

ANKET SONUÇLARI BELLİ OLDU

01.30: CNN'in sandık çıkış anketlerine göre, seçmenin sadece yüzde 40'ı Clinton ya da Trump'ın kendilerini heyecanlandırdığını belirtiyor.

ABD'deki sandık çıkış anketleri, 50 eyaletin 28'inde seçim günü erken saatlerde oy kullanan seçmenlerle yüz yüze yapılan mülakatlar ve geçtiğimiz günlerde tamamlanan erken oy verme işlemi sürecinde oy kullanan seçmenlerle telefon üzerinden yapılan görüşmelere dayanıyor.

Seçmenlerin yüzde 62’si kararını Eylül ayı öncesinde vermiş. Son birkaç gün içinde karar verenlerin oranı yüzde 7, son hafta tercihini netleştirenlerin oranı ise yüzde 5. Seçmenlerin yüzde 13’ü ise Ekim ayında kararını vermiş.

ANKETLERİN AÇIKLANMASI GECİKTİ

01.15: Oy oranlarına ilişkin sandık başı anket sorusunun yanıtı henüz gelmedi. Belirlenen saat 01:00’di.

ABD’de oy kullanma işlemleri devam ederken ülkenin farklı bölgelerinde vatandaşların oy kullanma sırasında çeşitli problemlerle karşılaştığı belirtildi. ABD basınında yer alan bilgilere göre, Virginia eyaletinin bazı bölgelerinde makinelerde yaşanan teknik sıkıntı sebebiyle seçim merkezlerinin önünde çok uzun kuyruklar oluştu.

KAĞIT KALEM KULLANILDI

Kuzey Carolina’nın Durham bölgesinde ise bilgisayarlarda yaşanan sorundan dolayı kağıt kalem kullanıldığı bildirildi.

00:50: Clinton, konvoyuyla birlikte York’a gidiyor.

TRUMP'TAN 'GEVŞEMEYİN' ÇAĞRISI

00:45: Trump az önce Twitter’dan seçmenlere ‘gevşemeyin’ çağrısında bulundu. Seçimin henüz bitmediğini belirten Trump, “İyi gidiyoruz ama daha zaman var. Hadi Florida!” yazdı.
 
00.10: Seçim günü yapılan Reuters/Ipsos anketinin sonuçları açıklandı. Buna göre, ankete katılanların yüzde 75'i, "ülkeyi zengin ve güçlüden geri alacak güçlü bir lider" istiyor.

TRUMP'IN ŞİKAYETİ REDDEDİLDİ

23.30: Trump'ın seçim ofisi ayrıca, Nevada eyaletindeki erken oy kullanma sürecinin son gününde Las Vegas kentindeki bazı seçim sandıklarının normalden iki saat fazla açık kaldığı gerekçesiyle eyalet mahkemesine şikayette bulundu. Ancak Reuters'ın haberine göre, Nevada mahkemesi, Trump'ın seçim ofisi tarafından yapılan şikayeti reddetti.

22.50: Cumhuriyetçi aday Donald Trump Amerikan televizyonu Foxs'e bağlanarak olası seçim sonucu hilesinden bahsetti. Trump, bazı seçim merkezlerinde oylama makinelerinin Cumhuriyetçi oyları Demokratlara verilmiş gibi gösterdiği yönünde haberlar aldıklarını söyledi.

22.31: ABD'de bazı eyaletlerde oy verme işlemi tamamlandı ancak farklı saat dilimi nedeniyle tüm sandıkların kapanması için şu anda yaklaşık bir buçuk saat var. 

TRUMP DAVA AÇTI

21.30: Cumhuriyetçi Parti Başkan adayı Donald Trump'ın kampanyası Nevada'daki bir seçim merkezi aleyhine dava açtı.

Trump'ın kampanya ekibi, Nevada Clark County'deki seçim merkezinde sandıkların kapanmasının ardından da insanların oy kullanmasına izin verildiğini öne sürdü.

Geçtiğimiz hafta yaşandığı iddia edilen olayla ilgili Nevada'daki eyalet mahkemesinde dava açıldı. Dava dilekçesinde ofis görevlisinin eyalet yasalarını ihlal ettiği belirtildi ve ofisteki oyların diğer oylardan ayrı tutulması istendi.

OY PUSULASINI PAYLAŞTI

21.45: Donald Trump’ın oğlu Eric Trump, babasına oy verdiği seçim pusulasını Twitter hesabından paylaşması üzerine, seçim kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle tepki gördü.Eric Trump, sandık başında pusula fotoğrafı çekip Twitter'dan paylaşarak seçim kurallarını ihlal etti. Attığı tweet'te, oy pusulasının fotoğrafının yanı sıra "Babam için oy vermek inanılmaz bir onur. Kendisi ABD için müthiş işler yapacak" yazılı mesajı paylaşan Eric Trump, kamuoyunda tepki çekti. York yasalarına göre, seçmenlerin herhangi bir aday adına sandık başında propaganda yapmaları yasak. Yasalara göre, adaylardan biri adına sözlü, yazılı şekilde ya da herhangi bir simgeyle propaganda yapabilmek için sandık bölgesinden en az 30 metre uzaklıkta bulunmak gerekiyor.

MERKEL'DEN CLINTON'A ÜSTÜ KAPALI DESTEK
20.30: Almanya Başbakanı Angela Merkel, Demokrat aday Hillary Clinton'a üstü kapalı destek verdi. Almanya'nın ilk kadın lideri, Norveç tarihinin ikinci kadın başbakanı olan Erna Solberg'in yanında yaptığı açıklamada, Clinton'ın seçilmesinin, dünya liderleri arasındaki kadın-erkek dengesine olumlu katkı yapacağını söyledi.


Sırasıyla Amerika'nın başkanlarıOBAMA'DAN OY KULLANIN ÇAĞRISI

20:10  ABD Başkanı Barack Obama, resmi Twitter hesabından seçmenlere çağrıda bulundu. Obama, “İlerleme oy pusulasında. Oy kullanmaya gidin. Sonra da arkadaşlarınızın, ailenizin ve tanıdığınız herkesin oy kullandığından emin olun” yazdı.

20:00: Son ankette fark 5 puan… Reuters/Ipsos’un seçim gününden önce yaptığı son ankete göre; Clinton’ın kazanma ihtimali yüzde 90. Clinton’ın yüzde 44’e yüzde 39 ile Trump’ın beş puan önünde görüldüğü anket, Demokrat adayın Seçici Kurul’daki 538 delegeden 303’ünü alacağını öngörüyor. Trump’ın delege sayısı ise 235’te kalacak. Başkanlık için salt çoğunluk gerekiyor. Yani 50 eyalet ve özel statüsü bulunan Washington DC’de 270 delegeyi gören ABD’nin 45’inci Başkanı olacak.

FEMEN'DEN PROTESTO

19.30: Kadın hakları örgütü FEMEN’in birkaç üyesi Trump’ın adaylığını protesto etmek için seçim merkezini bastı.19.00: Cumhuriyetçi aday Donald Trump York’ta oy vereceği sandığa geldi. Eşi Melania Trump’la beraber Manhattan’daki sandık başında kameralara görüntü veren Trump oyunu kullandı.

18.00: Televizyon kanallarının seçim merkezleri önünden yaptıkları yayınlarda ABD’lilerin oy vermek için erken saatlerde sandıklara akın ettiği ve uzun kuyruklar oluşturduğu görülüyor. Önceki seçimlere göre bu yıl daha büyük bir katılım bekleniyor.

23 EYALETTE OY VERME İŞLEMİ BAŞLADI

17.00: ABD'nin 'Central Time Zone' bölgesindeki eyaletlerinde oy verme işlemi başladı. Böylece oy verme işleminin başladığı eyalet sayısı 23'e yükseldi. 

16.30: Clinton ve Trump Twitter hesaplarından birer mesaj paylaştı. Clinton, "Bugün seçim günü ve sandıklar resmen açıldı. Ne zaman oy vereceksiniz?" diye yazdı ve hala nerede oy kullanacağını bilmeyen seçmenler için bir link paylaştı.

Trump ise seçim sloganı olan 'Amerika'yı yeniden güçlü yapalım'ı hatırlatır şekilde "Bugün Amerika'yı yeniden güçlü yapalım' diye yazdı.

CLINTON AİLESİ OY KULLANDI

16.07: Hillary Clinton ve eşi Bill Clinton evlerinin bulunduğu York'un Chappaqua bölgesinde oylarını kullandı. Demokrat başkan adayı oyunu kullanırken, "Eğer seçilecek kadar şanslıysam, elimden gelenin en iyisini yapacağım" dedi.

15.30: Demokrat Parti'nin başkan yardımcısı adayı Tim Kaine, ABC'de yayınlanan Good Morning America programına verdiği röportajda; Florida, Ohio, Pensilvanya ve Kuzey Carolina gibi eyaletlerin kazanılmamasının büyük önem taşıdığını söyledi. Memleketi Virginia'da oy kullanan Kaine, "Bu dört eyaletten birini alırsak, Hillary'nin başkan olacağını düşünüyorum" dedi. 

14.00: ABD'nin doğusundaki dokuz eyalette oy verme işlemi yerel saatle 06.00'da başladı. Sandıkların oy verme işlemi için TSİ 14.00'da açıldığı dokuz eyalet şöyle: Connecticut, Indiana, Kentucky, Maine, Hampshire, Jersey, York, Vermont ve Virginia.
 

TRUMP: HİLE YAPILIYOR


Cumhuriyetçilerin adayı Donal J. Trump, ABD'nin önde gelen kanallarından FOX'a verdiği demeçte çarpıcı bir iddiada bulundu. Trump, başkanlık seçimlerinde alenen hile yapıldığını, Cumhuriyetçilere verilen oyların Demokratlara yazıldığını, konuyu acilen mahkemeye taşıyacaklarını açıkladı.
 

İLK SONUÇLAR GELMEYE BAŞLADI


Seçimden ilk sonuçlar ise geleneksel olarak Hampshire'in Dixville Notch köyünden geldi. 8 seçmenin oy kullandığı ve 40'a yakın gazeteci tarafından izlenen sandıktan, Demokrat Partiadayı Clinton'a 4, rakibi Cumhuriyetçi Parti adayı Trump'a 2, Liberteryan (Özgürlükçü) Parti adayı Gary Johnson'a ve bağımsız aday Mitt Romney'e birer oy çıktı.

ABD'nin Hampshire eyalet yasalarına göre, seçmen sayısı 100'ün altında olan seçim bölgelerinde, gece yarısından sonra oy verme işlemi başlayabiliyor ve tüm seçmeler oylarını kullandıktan hemen sonra seçim sonuçları açıklanabiliyor.
 

İLK SANDIĞIN SONUCU


ABD'deki kritik başkanlık seçimlerinde ilk sonuçlar, Dixville Notch köyünden geldi. Sadece sekiz seçmenin bulunduğu köyde kazanan, Demokratların adayı Hillary Clinton oldu. Ancak aynı eyaletteki diğer iki kasabadan gelen sonuçlar eklendiğinde; Cumhuriyetçi aday Donald Trump, Clinton'ı geçti.ABD'nin diğer eyaletlerinde oy verme işlemi ilerleyen saatlerde başlayacak. Hampshire eyaletinde, seçmen sayısı 100'ün altındaki üç yerleşim yerinde ise oy verme işlemi, gece yarısı başlamış ve kısa süre sonra da tamamlanmıştı


Sandık açılış-kapanış saatlerinin eyaletten eyalete değişiklik gösterdiği ABD'de, ilk sandıklar TSİ 03.00'te kapanacak. Sandık çıkış anketlerinin sonuçları ise Türkiye saatiyle gece yarısından sonra gelmeye başlayacak. TSİ 06.00 sularında ise kazanan adayın belli olması bekleniyor.Amerika Başkan'ını seçiyor! Clinton mı, Trump mı kazanacak?

 

40 MİLYONDAN FAZLA KİŞİ, SEÇİM GÜNÜNDEN ÖNCE OY KULLANMIŞTIABD'de 37 eyaletin yanı sıra başkent Washington D.C.'de 26 Ekim’den itibaren erken oy verme veya mazeretli oy verme işlemleri başlamıştı.

Bu kapsamda 40 milyondan fazla kişinin, seçim gününü beklemeden oylarını kullandığı belirtiliyor. Erken oy verme sürecinde kullanılan oylar, sandıklar kapanana kadar sayılmayacak.

Kayıtlı seçmen sayısının 225.8 milyon olduğu bu seçimlerde, 120 milyondan fazla kişinin oy kullanacağı tahmin ediliyordu.


Donald Trump'a kampanyanın son gününde Twitter yasağı

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Ermenistan’da seçim sonucu! Paşinyan oyların yüzde 53,92'sini aldı