ABD: DAEŞ, Musul'da sivilleri canlı kalkan olarak kullanıyor

Irak'ın en büyük ikinci kenti Musul'un DAEŞ'ten geri alınması için başlatılan operasyonda üçüncü güne girilirken ABD, örgütü sivilleri canlı kalkan olarak kullanmakla suçladı

19 Ekim 2016, Çarşamba 08:36 Son Güncelleme:
A A
ABD: DAEŞ, Musul'da sivilleri canlı kalkan olarak kullanıyor
Washington'da bir basın toplantısı düzenleyen Amerikan Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Jeff Davis bir gazetecinin "DAEŞ sivilleri canlı kalkan olarak kullanıyor mu?" sorusuna, "Kesinlikle" yanıtını verdi. Jeff Davis, "İnsanlar zorla Musul'da tutuluyor. Halkın kentten ayrılması yolunda herhangi bir değişim gözlemlemedik" dedi.

Irak'ın kuzeyindeki kentte halen yaklaşık 700 bin kişinin yaşadığı sanılıyor. Kentteki DAEŞ militanlarının tahmini sayısı ise yaklaşık 5 bin.

BBC Türkçe'nin haberine gçre Birleşmiş Milletler (BM) Irak İnsani Yardım Koordinatörü Lisa Grande operasyonun ilk aşamasında 200 bin kadar kişinin barınağa ihtiyaç duyacağı varsayımıyla hareket ettiklerini söyledi. Uluslararası Kızılhaç Komitesi Musul'da savaşan tüm taraflara kent halkına insanca davranılması çağrısında bulundu.

ABD Başkanı Barack Obama ise operasyonla ilgili yaptığı açıklamada, potansiyel bir insani krizin önünde geçilmesi için gereken tüm planlamanın yapıldığını vurguladı.

DAEŞ'in Haziran 2014'te ele geçirdiği Musul'un geri alınmasına yönelik operasyona Pazartesi günü başlanmıştı.
Operasyona Irak ordusu önderlik ediyor. Kürt peşmergelerin de dahil olduğu operasyona, ABD öncülüğündeki DAEŞ karşıtı koalisyon da havadan destek veriyor. Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Türk ordusunun hava kuvvetlerinin operasyona katılımı konusunda koalisyon güçleriyle mutabakata varıldığını söyledi.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Pakistan'da 400 gecekondu kül oldu