ABD'den kritik hamle

ABD'den kritik hamle

ABD Donanmasının USS Harry Truman uçak gemisi ve beraberindeki 7 savaş gemisini Akdeniz’e sevk ettiği bildirildi

10 Nisan 2018, Salı 18:49 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
ABD Donanmasından yapılan yazılı açıklamada, "USS Harry Truman" uçak gemisinin beraberindeki gemilerle yarın Norfolk limanından demir alacağı ve ABD’nin 5 ile 6’ncı filo bölgelerinde görev icra etmek üzere yola çıkacağı ifade edildi.

6 BİN 500 PERSONEL YER ALIYOR

Açıklamada, uçak gemisine güdümlü füze kruvazörü "USS Normandy"nin yanı sıra güdümlü füze destroyerleri "USS Arleigh Burke", "USS Bulkeley", "USS Forrest Sherman" ve "USS Farragut"un eşlik edileceği belirtildi.  "USS Jason Dunham" ve "USS The Sullivans" destroyerlerinin de daha sonra gruba dahil olacağı belirtildi.

6 bin 500 personel ve Birinci Hava Kol Komutanlığı'na bağlı savaş uçakları ile yola çıkacak gemi grubuna bir süre Alman Fırkateyni FGS Hessen’in
de eşlik edeceği kaydedildi.


DEAŞ İLE MÜCADELE KULLANILMIŞTI


ABD yönetimi, Suriye rejiminin abluka altındaki Duma kasabasında kimyasal saldırı düzenlemesine cevap verme hazırlıkları yaparken USS Harry Truman uçak gemisi grubunun bölgeye sevkedilmesi, geminin Suriye’ye karşı muhtemel bir operasyona katılmak üzere gönderildiği yorumlarına neden oldu. 
ABD Donanmasından yapılan açıklamada, söz konusu sevkiyatın “planlı bir sevkiyat” olduğu savunuldu.

USS Harry Truman uçak gemisi grubu, 2016 yılında DEAŞ ile mücadeleye destek vermek üzere Akdeniz’e gönderilmişti.

NE OLMUŞTU?


Suriye’de Şam yakınlarındaki Doğu Guta’da cihatçıların elindeki son kent olan Duma’da Suriye rejimi ve destekçilerinin sivillere karşı kimyasal silah kullanarak katliam yaptıkları iddiasının ardından gerilim tırmanmıştı.

ABD Başkanı Trump’ın Suriye Devlet Başkanı Esad için 'hayvan' ifadesini kullanmış bedelimi ödeteceklerini söylemişti. Bu olayın ardından da Humus’ta bulunan Tayfur Hava Üssüne füze saldırısı gerçekleştirilmişti. Lübnan Hizbullah'ının televizyonu El Manar saldırıyı 'İsrail saldırganlığı' olarak nitelemişti.

İsrail hükümeti askeri üsse yönelik füze saldırısıyla ilgili açıklama yapmazken, El Mayadin televizyonu, füze saldırısı sırasında üssün üzerinde İsrail'e ait bir gözlem uçağının seyir halinde olduğunu öne sürmüştü.ABD gemisi Suriye'ye hareket etti


Trump'tan Suriye açıklaması

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER ABD'de 10 Rus diplomat sınır dışı edilecek