ABD ile Rusya arasında Ay tartışması

ABD Başkanı Donald Trump, önceki gün NASA’ya emir vererek, “Dünya ile Ay arasındaki uçuşlara bir an önce başlamalıyız. 47 yıl sonra Amerika tam güç Ay’a dönmelidir” dedi. Bu ise "Ay'ın fethi" tartışmalarını gündeme getirdi

12 Aralık 2017, Salı 19:14
A A

ABD ile Rusya arasındaki gerilim şimdi de Ay’a taşındı. ABD Başkanı Donald Trump, önceki gün NASA’ya 'Ay'a dönüş' emri verdi.

Trump, “Dünya ile Ay arasındaki uçuşlara bir an önce başlamalıyız. 47 yıl sonra Amerika tam güç Ay’a dönmelidir dedi. Bu da "Ay'ın fethi" tartışmalarını gündeme getirdi.  

'YIKICI ETKİLERİ OLUR'

'YIKICI ETKİLERİ OLUR'

Trump'ın açıklamasına, Rusya'nın uzay kurumu Roskosmos'tan tepki gelirken, Çin de "Silahlanma yarışının uzaya taşınmasının yıkıcı etkileri olur" uyarısında bulundu. 

ABD 2015 yılında uzay çalışmalarıyla ilgili olarak, “Amerikan devletiyle Amerikan şirketlerinin uzaydaki tüm cisimlerde bulacakları ve çıkartacakları doğal kaynaklar kendi malı sayılır yasasını kabul etmişti. 

Trump’ın “Ay’a dönüş programı ilanına ise Rusya anında tepki gösterdi. İlk açıklama, Rus parlamentosunun alt kanadı Duma’nın vekillerinden Aleksey Puşkov’dan geldi. 

'BİZİM ROKET MOTORLARI OLMADAN...'

'BİZİM ROKET MOTORLARI OLMADAN...'

Puşkov, “ABD, Rusya olmadan Uluslararası Uzay İstasyonu’na bile gidemiyor. Çok merak ediyorum. Bizim roket motorları olmadan Ay’a nasıl ulaşacaklar? diyerek ABD’yi tiye alan bir yorumda bulundu. 

'İTİRAZ METNİ HAZIRLIYORUZ'

'İTİRAZ METNİ HAZIRLIYORUZ'

Daha ciddi açıklama ise Rusya Uzay Kurumu “Roskosmos tarafından yapıldı. ABD’nin uzayı özelleştirme adımı attığını ilan eden Roskosmos, “Biz Rusya Dışişleri Bakanlığı ile ortak olarak ABD’nin uzayı sahiplenmesine itiraz metni hazırlıyoruz. BM Uzay Hukuku Komisyonu’nun önümüzdeki nisan ayında Viyana’da yapacağı oturumda itirazlarımızı dile getireceğiz.

Uzaydan elde edilebilecek tüm doğal zenginlikler üzerinde sadece ABD’nin değil, tüm ülkelerin hak sahibi olduğunu savunacağız. Gerekirse konuyu, BM Genel Kurulu’nda oylamaya götüreceğiz dedi. 

ÇİN'DEN TEPKİ

ÇİN'DEN TEPKİ

ABD’nin yeni uzay programına ve özellikle “Ay’ın fethi planına Çin’den de tepki geldi. Çin yönetimi silahlanma yarışının uzaya taşınmasının yıkıcı etkileri olacağı uyarısında bulundu. 

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.