ABD kabul etti: Polis 'Ferguson'da ırkçılık yaptı

ABD Adalet Bakanlığı, geçen yıl silahsız bir siyahın, beyaz bir polis memurunca ateş açılarak öldürülmesi ve sonrasındaki protesto gösterilerinde polisin eylemcilere karşı aşırı güç kullanımıyla gündeme gelen Missouri eyaletine bağlı Ferguson kasabasında, polisin siyahlara karşı ırkçı bir tutum sergilediğini kabul etti

04 Mart 2015, Çarşamba 09:56
A A
ABD kabul etti: Polis 'Ferguson'da ırkçılık yaptı

Siyahi genç Michael Brown’ın geçen yaz beyaz polis memuru Darren Wilson tarafından vurularak öldürülmesi sonrasında sivil haklar soruşturması başlatan Adalet Bakanlığı’nın, soruşturmanın sonuçlarını içeren raporunu en erken yarın kamuoyuna açıklaması bekleniyor. 

Ancak Amerikan basınında, yayınlanmasından önce raporun ana bulgularını özetleyen ve isimlerinin açıklanmaması şartıyla konuşan federal güvenlik yetkililerine dayandırılan haberlere göre, raporda Ferguson polisi içerisinde geniş boyutta ırkçı uygulamalara rastlandığı, polisin aşırı güç kullanma, nedensiz trafik çevirmeleri ve küçük sebeplerle cezalar kesme gibi davranışlar yoluyla siyahlara karşı rutin biçimde ayrımcılık yaptığı bulgularına yer veriliyor.

'IRKÇI ŞAKALAR YAPIYORLAR'

Raporda, Ferguson polis yetkililerinin kendi aralarındaki e-posta yazışmalarında ırkçı şakalar yaptıkları da ifade ediliyor. Kentin devriye polisinden mahkemelere ve cezaevlerindeki koşullara kadar tüm adli kurumlarında ayrımcı uygulamalara dair detaylara yer verilen rapora göre, nüfusunun yüzde 67’sini siyahların oluşturduğu Ferguson’da 2012-2014 yılları arasında trafikte araçları durdurulanların yüzde 85’i, tutuklamaların yüzde 93’ü, ceza kesmelerin yüzde 90’ı, polisin güç kullandığı vakaların yüzde 88’ini siyahlar oluşturdu.

 

startFlvPlayer_PostaV2("divFlvPlayer24382","24382","201412","24382-224310.jpg","1", "0","ABD'de protestolar durmak bilmiyor");

 

Bunun yanında, geçen yılın Nisan ile Eylül ayları arasında iki günden fazla cezaevinde kalanların da yüzde 95’i yine siyahlardı. Rapor, siyah araç sürücülerinin araçlarının durdurulması ve aranması olasılığının, beyazlara göre iki kat daha fazla olduğu, ayrıca siyahların yerel mahkemede davalarının düşmesi ihtimalinin de nüfusun diğer kesimlerine göre yüzde 68 daha düşük ihtimal olduğu tespitlerini içeriyor.

Polisin basit sebeplerle ceza kesme uygulamalarının özellikle yoksul kesimleri kötü etkilediği, bazılarının cezayı ödeyemedikleri için cezaevine düşmek durumunda kaldıkları ve bu durumun da polise yönelik tepkileri artırdığı belirtilen raporun bulguları arasında, yerel yetkililere ait bir e-posta hesabında ABD Başkanı Barack Obama’nın çok uzun süre başkanlık yapamayacağı, çünkü "hiçbir siyahın 4 yıl süreyle aynı işte kalmadığı" yönünde 2008 tarihli ırkçı bir mesaj da yer alıyor.

Missouri eyaletine bağlı St. Louis kentinde 9 Ağustos 2014’te Darren Wilson isimli 28 yaşındaki bir polis, 18 yaşındaki siyah genç Michael Brown’a ateş ederek ölümüne sebep olmuştu. Olayın ardından oluşturulan jürinin aylar sonra, polis memuru Wilson’ın yargılanmasını gerektirecek bir suç olmadığı kararına varması, ülke genelinde infiale neden olmuştu. 

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...