ABD siyasetinin iç yüzünü anlatan 10 efsane film

ABD siyasetini anlatan belgesel bulmak kolay. Ancak belgesel izlemek her zaman çok keyifli olmayabilir. Bu nedenle karmaşık konuları filmlerden öğrenmek her zaman keyiflidir. İşte ABD siyasetinin iç yüzünü anlatan 10 efsane film.

25 Aralık 2020, Cuma 16:24 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
 1. Wag the Dog (Başkanın Adamları), 1997

1. Wag the Dog (Başkanın Adamları), 1997

Amerikan başkanlık seçimlerine iki hafta kalmıştır... İsmi verilmeyen Amerikan başkanı, odasında küçük yaştaki bir kızla arasında geçenler nedeniyle büyük sansasyonlara neden olmuş, yeniden seçilebilme şansını sıfıra indirmiştir. Olaylar geniş çevrelerce duyulmadan önce önlem almak isteyen Beyaz Saray halkın dikkatini başka bir yöne çevirmek için medya cambazı Conrad Brean'ı görevlendirir. Halkın ve medyanın dikkatini dağıtma konusunda eşsiz bir yeteneğe sahip olan Brean, sahte bir savaş haberi çıkaracak, ardından gelen destekleyici sahte haberlerle de tüm ülkeyi gerçekte var olmayan bir savaşa inandıracaktır.

2. Lee Daniels’ The Butler (Başkanların Hizmetkarı), 2013

2. Lee Daniels’ The Butler (Başkanların Hizmetkarı), 2013

Başkanların Hizmetkarı'nda Cecil Gaines, 1920'lerde beyaz bir aileye hizmet eden bir ailenin oğludur ve zamanla ailesinin parçalanışına tanık olur. Bunun ardından hayatta neredeyse tek başına kalır; otellerde vale olarak başladığı yaşam mücadelesinde, Beyaz Saray’da görevli bir kahya olmaya kadar yükselir. Beyaz Saray'daki görev süresi boyunca 8 Başkan değiştiren Amerika’da insan hakları hareketlerine, başkan suikastlerine, Vietnem işgaline ve daha pek çok önemli olaya tanıklık eder. Bu olaylar sadece ülkesini ve Amerikan toplumunu değil, kendi ailesini ve hayatını da derinden etkiler.


 3. Primary Colors  (Kirli Yarış), 1998

3. Primary Colors (Kirli Yarış), 1998

Yönetici Jack Stanton kendisini bir seçim yarışının ortasında bulur. Demokrat politikacı, kendi partisinin başkan adayı olarak sıçrama yapmak amacındadır. Bütün hayatını bu amacı etrafında düzenleyen politikacının özel hayatında karısı Susan’a ayıracak vakti kalmamıştır. Susan ise sekteye uğrayan evlilik hayatlarına rağmen eşinin yanında durmakta ve ona destek vermektedir. Jack Stanton’ın hem kendiyle hem de çevresindekilerle olacak yarışı başlamak üzeredir.

 4. The Ides of March (Zirveye Giden Yol), 2011

4. The Ides of March (Zirveye Giden Yol), 2011

Ohio eyaletinde seçim kampanyaları oldukça çekişmeli geçmektedir ve başkanlık adayları mücadelede son aşamaya gelmişlerdir. Başkan Mike Morris 'in (George Clooney) kampanya basın sözcüsü olan Stephen Myers (Ryan Gosling) Morris'e sadık biçimde var gücüyle çalışırken, birden politik bir skandalın içene doğru çekildiğini fark eder. Şimdi bir karar verme sırası ondadır...

5. In the Loop, 2009

5. In the Loop, 2009

Amerikan başkanı ve İngiltere başbakanı Orta Doğu’da bir savaş çıkarma fantezileri kurmaktadırlar. Amerikalı General Miller ve İngiliz Uluslararası Kalkınma Bakanı Simon Foster ise bu fikre katılmamaktadırlar. Hatta bakan Foster, bir radyo yayınında verdiği röportajda herhangi bir savaşın öngörülmediğini belirtir. Ancak daha sonra bu sözünü geri almaya çalışarak yaptığı açıklamanın yerine başka bir açıklama yapar ve barışa giden yolda bazen çatışmanın gerekli olabileceğini söyler. Yaptığı bu iki farklı açıklama da her iki tarafın hükümetince savaş karşıtı ve yanlısı iki kesim tarafından bir dizi dalaverelere yol açar. Eğer Simon Washington insanının haklarının yanında olursa ve eğer İngiliz tarafında da başbakanın baş danışmanı olan Malcolm Tucker’ın oylamadaki hilelerini durdurabilirlerse savaşın çıkmasını engelleyebilecektirler.

 6. The Contender (Zirve Mücadelesi), 2000

6. The Contender (Zirve Mücadelesi), 2000

Amerika Birleşik Devletleri'nin yönetiminde yer alan başkan yardımcısı aniden hayatını kaybetmiştir. Onun yerine seçilen bir kadın senatör Laine Hanson, senatodaki beklentileri aksi yönde çıkarmıştır. Hanson'ın eriştiği pozisyondan hoşlanmayan siyasetçiler, kadının geçmişinden gedikler aramaya ve onun kariyerini yerle yeksan etmeye çabalayacaklardır.

 7. Charlie Wilson’s War (Charlie Wilson’ın Savaşı), 2007

7. Charlie Wilson’s War (Charlie Wilson’ın Savaşı), 2007

Film, iniş çıkışları, vatani hisleri ve politik zeka vurguları ile gerçek bir hayat öyküsünden alınmıştır. Charlie Wilson, Teksaslı bir kongre üyesidir. Afganista’da Sovyet işgali esnasında komünizm karşıtı direnç gösteren mücahitlere el altından silah ve maddi destek temin eden kişidir. Onun en yakını, koruyup kollayanı, zaman zaman da sevgilisi olan Joanne Herring ise sayılı zenginlerdendir. Aynı zamanda da antikomünisttir. Birlikte yaptıkları bu silah temini işi ile Sovyet işgalini bitirmişlerdir. Göz kamaştırıcı başarıları ile ün saldılar. Film 65. Altın Küre Ödülleri’ne beş dalda aday gösterilmiştir.

 8. Zero Dark Thirty, 2012

8. Zero Dark Thirty, 2012

11 Eylül 2001'de Manhattan'daki Dünya Ticaret Merkezi kuleleri yerle bir edildikten sonra, yakın dünya tarihini değiştiren bu saldırıyı El-Kaide terör örgütü ve ABD'nin en azılı düşmanlarından biri olduğunu iddia eden Usame Bin Laden üstlenmişti. Önce Afganistan'da başlayan savaş, diğer Orta Doğu ülkelerine de yayıldı ve Pentagon saldırıların bir numaralı sorumlusu olarak gösterdiği Bin Ladin'i köşe bucak aramaktan asla vazgeçmedi. Pakistan'ın Abbottabad kentinde köşeye sıkıştırılıncaya kadar ABD'ye milyonlarca dolara mal olan bu arayış ve 'insan avı' operasyonu 1 Mayıs 2011'de düzenlenen gizli bir operasyonla nihayete ermişti.

9. Selma (Özgürlük Yürüyüşü), 2014

9. Selma (Özgürlük Yürüyüşü), 2014

1965'te Alabama eyaletinin Selma kentinden eyalet başkentine giden 87 km'lik bir yol vardı. Bu yolda o dönem ABD tarihine geçen üç protesto yürüyüşü gerçekleştirildi. Martin Luther King'in öncülük ettiği bu yürüyüşler, kamuoyunu harekete geçirdi ve dönemin ABD Başkanı Johnson Oy Hakkı Kanunu konusunda köşeye sıkıştı. Nihayetinde protestolar etkili oldu ve kanun çıktı. 

 10. Dave, 1993

10. Dave, 1993

Hollywood'un en çok sevdiği temalardan birisidir Birleşik Devletler başkanlarının hayatları çevresinde dönen dolaplar. Gerek komedi filmlerinde gerekse de macera türü yapımlar; başkanlar öylesine bonkörce malzeme edilmiştir ki sonunda iş, Abraham Başkan'ın bir zombi olarak dünyaya dönmesine dahi varmıştır!!! Bu defa da Amerikan Başkanı Bill Mitchell adındaki karakter beyazperde'de... Kurgusal-Başkan hastalanınca gizli servis, 1 günlüğüne onun yerine geçmesi için ona ikizi gibi benzeyen lobici Dave Kovic’i bulur. Plan iyi gitmekte ve Dave başkanın yerini doldurmaktadır. Ancak başkan komaya girince, Dave’in görev süresi uzar. Başkanın karısıyla olan ilişkisini düzeltmesi ve ülkeyi başarıyla yönetmesi gerekmektedir.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER 2020'nin en iyi 50 kitabı