ABD Sözcüsü 'Hakan Fidan dinlendi' iddiasına yanıt vermedi

ABD Sözcüsü 'Hakan Fidan dinlendi' iddiasına yanıt vermedi

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Başkan Obama'nın terör örgütü IŞİD'e karşı küresel koalisyon için özel temsilcisi emekli general John Allen'ın Türkiye'de yapıcı görüşmeler yaptığını söyledi. Kirby, Alman medyasında çıkan ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın NSA tarafından dinlendiği iddiasına yanıt vermedi

10 Temmuz 2015, Cuma 12:12 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Allen ile ABD Savunma Bakanlığının Siyasi Planlamadan Sorumlu Müsteşarı Christine Wormuth'un da dahil olduğu ABD heyeti, Ankara'da görüşmeler gerçekleştiriyor. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Kirby, günlük basın brifinginde, "Allen ve beraberindeki heyet, Türkiye'deki meslektaşlarıyla IŞİD'e karşı yapılan ortak çalışmalarımız adına yapıcı görüşmelerde bulunuyor" dedi.

Görüşmelerin içeriği hakkında ayrıntı vermek istemeyen Kirby, "Heyetler arasında bir çok farklı konu görüşülmekle birlikte, görüşmelerimiz IŞİD'e karşı verilen mücadeleler ekseninde" şeklinde konuştu. Türkiye'nin önemli bir NATO müttefiki olduğunu belirten Kirby, Türkiye'nin IŞİD ile mücadele çabalarında çok önemli ortak olduğuna dikkati çekti.

"FİDAN'I NSA DİNLEDİ" İDDİASINA CEVAP

Türk hükümetinin ülkelerindeki şiddetten kaçan yaklaşık 2 milyon Suriyeli ve Iraklı'ya ev sahipliği yapmasından, onların ihtiyaçlarını karşılamasından memnuniyet duyduklarını dile getiren Kirby, "Dolasıyla onlar çok şey yapıyor" ifadesini kullandı.

Kirby, İncirlik Havaüssü'nün ABD'ye ve koalisyon güçlerine açılması meselesi üzerine basında yer alan bazı haberlerin hatırlatılması üzerine verdiği yanıtta, "Basında yer alan haberleri gördüm, fakat ben böyle bir şeyi onaylayacak bir pozisyonda değilim" dedi.

Sözcü Kirby Alman basınında yer alan, geçen yıl MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın üst düzey görevlilerle yaptığı Süleyman Şah Türbesi konulu görüşmenin Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) tarafından dinlendi iddialarına karşı yöneltilen soru üzerine, "Bu tür mevzular açıldığında söylediğim sözleri tekrar edeceğim, basında yer alan herhangi bir mevzu üzerine yorum yapmayacağım.

Daha fazla bilgi almak isterseniz Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı'na sorularınızı yöneltin" diye konuştu.

AA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Aşı çalışmalarında ikinci gönüllüde de yan etki görüldü