ABD, Türk heyetine vize vermedi iddiasına yalanlama

ABD'nin Washington'da temaslarda bulunacak olan Türk Adalet Bakanlığı heyetine vize vermediği öne sürüldü. Adalet Bakanlığı ise, söz konusu iddiayı yalanladı

A A
ABD, Türk heyetine vize vermedi iddiasına yalanlama
ABD, Washington'daki temasları için Adalet Bakanlığı heyetine vize vermediği iddia edildi.

Adalet Bakanlığı heyetinin 28 Ekim'de Washington'a gitmesi bekleniyordu. Heyetin Washington'daki temasların ardından, hukuk sistemleriyle ilgili çalışma yapacağı belirtiliyordu.

Adalet Bakanlığı ise, söz konusu iddialara ilişkin açıklama yaparak, herhangi bir vize taleplerinin bulunmadığını bildirdi.

BAKANLIK'TAN AÇIKLAMA GELDİ


Adalet Bakanlığı'nın konuyla ilgili yaptığı açıklama;

"Basın yayın organlarında yer alan “ABD, Adalet Bakanlığı heyetine vize vermedi” başlıklı haberle ilgili olarak aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek görülmüştür.

Bakanlığımızdan bir heyet, 29 Ekim – 4 Kasım tarihleri arasında ABD resmi makamlarınca yapılan bir davet üzerine, bu ülkeye bir çalışma ziyareti planlamıştır. Ancak iki ülke arasında son dönemde yaşanan vize krizi nedeniyle adı geçen ziyaret Bakanlığımızca iptal edilmiştir. Doğal olarak Bakanlığımız mensuplarının şahsen veya onlar adına resmi kanallardan yapılmış herhangi bir vize başvurusu da bulunmamaktadır. Dolayısıyla “Adalet Bakanlığı heyetine vize verilmediğine” ilişkin haberler gerçeği yansıtmamaktadır.

Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunulur.

NE OLMUŞTU?


ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Metin Topuz’un, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 17-25 Aralık 2013’teki kumpasına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında, haklarında dava açılan eski polis müdürleri ve firari eski savcı Zekeriya Öz ile irtibatı tespit edilmişti. Topuz, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosunca, "Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs", "casusluk" ve "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçlarından tutuklanmıştı.

Bunun üzerine ABD Dışişleri Bakanlığı tutuklamaya tepki göstermişti. Türkiye Dışişleri Bakanlığı da Metin Topuz’la ilgili olarak, "25 Eylül 2017 tarihinde terörle bağlantılı suçlardan gözaltına alınan ve bilahare tutuklanan söz konusu kişi ABD Konsolosluğunun resmi listesinde kayıtlı personeli olmadığı gibi, herhangi bir diplomatik veya konsüler bağışıklık sahibi de değildir." açıklamasını yapmıştı. ABD’nin, Türkiye’deki tüm ABD diplomatik misyonlarındaki göçmen olmayan vize hizmetlerini askıya aldığını duyurması üzerine Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği de "ABD’deki tüm misyonlarımızdaki ABD vatandaşlarına yönelik vize işlemleri askıya alınmıştır." açıklamasında bulunmuştu.


'Vize konusunda temaslar sürdürülecek'

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Yağmur hem sevindirdi hem üzdü