ABD'de kuduz riski nedeniyle köpek ithalatı 1 yıllığına yasaklandı

ABD'de kuduz riski nedeniyle köpek ithalatı 1 yıllığına yasaklandı

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, kuduzun hala bir sorun olduğu 100'den fazla ülkeden köpeklerin ithal edilmesine 1 yıllığına ara verildiğini açıkladı. Riskli ülkelere köpekleriyle birlikte seyahat edenlere ülkeye dönüş için zaman şartı getirildi. Kararın alınmasında küçük oldukları için aşılanamayan yavru köpeklerin risk oluşturması gerekçe gösterildi. Karar, 14 Temmuz'dan itibaren yürürlüğe girecek.

15 Haziran 2021, Salı 09:51 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

ABD'ye çeşitli nedenlerle köpek ihraç eden 100'den fazla ülkeye, kuduz riski nedeniyle 1 yıllığına yasak getirildiği açıklandı.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), kuduzun hala bir sorun olduğu 100'den fazla ülkeden getirilen köpeklerin ithal edilmesine, kuduz aşısı kanıtına ihtiyaç duyulması ve küçük oldukları için aşılanamayan yavru köpeklerin risk oluşturması nedeniyle 1 yıl ara verileceğini duyurdu.

Ülkeye getirilen yavru köpeklerin sayısında son zamanlarda hızlı artış olması dolayısıyla alınan karara ek olarak, ABD vatandaşlarının kendi köpeklerini söz konusu ülkelere götürmeleri durumunda, kuduz riski olmayan üçüncü bir ülkede 6 ay geçirmeden ülkeye sokamayacakları da belirtildi.

Her yıl ülkeye 1 milyondan fazla köpek getiriliyor

ABD'ye, satmak, sahiplenmek veya evcil hayvan olarak beslemek amacıyla getirilen bu köpeklerin sağlıklı olduğundan emin olmak için alındığı ifade edilen kararın 14 Temmuz'dan itibaren yürürlüğe gireceği kaydedildi.

Yetkililer, ABD'ye her yıl 1 milyon civarında köpek getirildiğini, 1 sene boyunca geçerli olacak yasak nedeniyle sayının yüzde 4 ila 7,5 oranında azalmasının beklendiği söyledi.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Okula sığınan köpek Cengo, öğrencilerle buluştu