ABD'de protestolar durmuyor

ABD'de siyahi genç Trayvon Martin'i öldüren beyaz-Hispanik George Zimmerman'ın suçsuz bulunması kararına tepkiler sürüyor

16 Temmuz 2013, Salı 10:21
A A
ABD'de protestolar durmuyor

ABD'de siyahi genç Trayvon Martin'i öldüren beyaz-Hispanik George Zimmerman'ın suçsuz bulunması kararına tepkiler sürüyor. Kararın açıklanmasından bu yana çeşitli protesto gösterilerine sahne olan New York'ta bugün de iki farklı noktada toplanan gruplar karara tepki gösterdi. Siyahi Amerikalıların yoğun olduğu Bronx'ta toplanan yaklaşık bin kişilik grup, Zimmerman'ın suçsuz bulunmasının nedeninin "ırkçılık" olduğunu savunarak adalet istedi.

Hunts Point Plaza'da yapılan konuşmaların ardından yaklaşık iki saat süreyle protesto yürüyüşü gerçekleştiren gruba yoldan geçen araçlardan ve civardaki evlerden de destek verildi.  "Adalet yoksa barış da yok", "direneceğiz", "Trayvon için adalet şimdi" yazılı pankartlar ve sloganlar eşliğinde ilerleyen grup, 3. cadde ile 149. sokağın kesiştiği noktaya kadar yürüdü. Bir ara otoyolu kısa süreliğine trafiğe kapatan grup daha sonra dağıldı. Gösteriye "Occupy Wall Street" eylemcileri de destek verdi. Eylemler sırasında göstericilerin, Trayvon Martin'in öldürüldüğü sırada üzerinde bulunan çikolata ve içecekten tükettikleri görüldü.

Polis, gösteriler sırasında geniş güvenlik önlemleri aldı ve grubun geçtiği yolları trafiğe kapattı ancak göstericilere müdahale etmedi. New York'taki bir diğer gösteri ise Union Square'de gerçekleştirildi. Burada toplanan göstericiler, konuşmaların ardından, polisin "ırkçı" uygulamalarını ve Obama yönetimini eleştiren pankart ve sloganlar eşliğinde şehir merkezine doğru yürüdü. Polisin geniş güvenlik önlemleri aldığı yürüyüşte zaman zaman göstericiler yolları trafiğe kapatmak istese de polis izin vermedi. Yoldan geçen araçların üstüne çıkarak slogan atan bazı göstericileri polis engelledi. Wall Street civarında bir süre yürüyen grup daha sonra olaysız şekilde dağıldı. Protestoların hafta boyunca küçük gruplar halinde devam edeceği ancak cumartesi günü bir çok şehirde büyük eylemlerin düzenleneceği belirtildi. Geçen yıl şubat ayında, siyahi Trayvon Martin'i (17) öldüren beyaz-Hispanik kökenli Zimmerman (29) Florida mahkemesi tarafından "meşru müdafaa" gerekçesiyle "suçsuz" bulunmuştu.

TRAJİK VE GEREKSİZCE

ABD Adalet Bakanı Eric Holder, silahsız siyahi genç Trayvon Martin'in (17) vurularak öldürülmesini "trajik ve gereksizce" olarak niteledi. Holder, Washington'da katıldığı bir etkinlikte, Florida eyaletinin Sanford kentinde geçen yıl yaşanan olayda Martin'i öldüren mahalle bekçisi George Zimmerman'ın (29) haftasonu Florida'daki mahkemece suçsuz bulunmasının ardından konuyla ilgili ilk kez konuştu. Zimmerman'a karşı federal düzeyde cezai sivil haklar suçlamaları yöneltmek için haklı nedenlerin olup olmadığını belirlemek üzere, davadaki kanıtlar üzerinde halen bir gözden geçirme çalışması yapan Adalet Bakanlığı'nın, "gerçekler ve yasalar"la uyumlu biçimde hareket edeceğini belirten Holder, Trayvon Martin'in öldürülmesinin, Amerikan halkı için, karmaşık ve duygusal açıdan yüklü konular üzerinde dürüst şekilde konuşmak için bir fırsat sağladığını söyledi. Holder, Amerikan halkının, birbirlerini daha iyi anlamaya yönelik fırsatı kaçırmaması gerektiğini dile getirdi. Holder'in, "Trayvon Martin'in geçen yıl Sanford, Florida'da trajik, gereksizce vurularak öldürülmesiyle ilgili olarak ulusumuzca hissedilen acının bilincindeyiz" sözleri izleyicilerden yoğun alkış aldı.

ABD Adalet Bakanı Holder, konuşmasında şunları kaydetti "Verilecek hukuki karardan bağımsız olarak, bu trajedinin halkımız için karmaşık ve bu davanın uyandırdığı duygusal açıdan yüklü hususlar üzerinde dürüstçe konuşmak için yeni bir fırsat sunduğuna inanıyorum. Geçmişte çok sıkça yaptığımız gibi bu fırsatın kaçmasına izin vermemeliyiz. Mutlaka zorlu olacak bu diyaloğu, en çok kaybı yaşayan Trayvon'ın ailesinin geçen yıl boyunca, özellikle de son birkaç günde gösterdiği aynı haysiyetle ele alacağımızı umuyorum. Trayvon'un ailesi, hiçbir velinin katlanmak zorunda kalmaması gereken, benim de bir baba olarak tarif edemeyeceğim boyutta bir acı yaşadı."

GÖRÜŞ FARKLILIĞI VARDI


 George Zimmerman'ı oy birliğiyle "suçsuz" bulan jüri üyelerinin ilk başta görüş farklılılığının olduğu ortaya çıktı. Olayın başında 6 kişilik jüriden üçünün görüşünün Zimmerman'ın "suçsuz", ikisinin "kasıtsız adam  öldürme", birinin de "ikinci dereceden cinayet" yönünde olduğu belirtildi.

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.