ABD'de tarihi proje: Uzaylı avcısı

ABD'de tarihi proje: Uzaylı avcısı

Gökbilim dünyası benzeri duyulmamış bir projenin heyecanını yaşıyor. ABD’de 1981’de kurulan özel SETI Enstitüsü (Dünya Dışı İstihbarat Kurumu) ile New Mexico eyaletinde yer alan dev radyo gözlemevi VLA, uzayı didik didik tarayarak ‘hayat belirtisi’ arayacak. Dünyanın en büyük gözlemevlerinden VLA’daki 28 teleskop, uzayın kaydını tutacak. Teleskobun ağına takılan sesler, ses dalgaları dahil tüm verilerle sıradışı uzaylı etkinliği aranacak.

16 Şubat 2020, Pazar 10:05 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Dünyanın en büyük gözlemevlerinden VLA’daki 28 teleskopla gerçekleştirilecek proje, sadece uzaylılara adanması bakımından tarihi bir öneme sahip olacak. Bilim insanları, uzaydaki olası yaşam formlarının oksijen, metan dahil birçok gazı farklı boyutlarda üretebildiğini düşünüyor. Bu bilgiden yola çıkarak VLA’nın yeni bir teknolojiyle sinyal araması sağlanacak. Dünyadaki diğer teleskoplardan gelen veriler, bu proje ile karşılaştırılacak. Bu teknoloji için ilk yatırım olan yeni kablo sistemi kurulmasını, Apple’ın üst düzey yöneticilerinden biri üstlendi.

VLA’daki 28 radyo teleskobunun her biri 25 metre çapında merceğe sahip. Teleskoplar ‘Y’ şeklinde diziliyor.

Stephen Hawking

Hawking uyarmıştı

2 yıl önce ölen İngiliz astrofizik dehası Stephen Hawking, ölümünden önce insanlığın uzayda hayat arayışı için şu sözleri söylemişti:

“Bilinmezi aramak, ona ulaşmak ve bağlantılar kurmak, insan olmanın vazgeçilmez bir parçası. Ama bence insanlığın devamı için uzaylılardan uzak durmalıyız. Uzaylılar dünyayı istila ederse, insanlığın durumu Amerika’nın keşfinden sonra Kızılderililerin başına gelenlerden farklı olmaz.”


Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Motosiklet kullanımı yasaklandı! 1 Kasım'dan itibaren başlıyor