ABD'de yeni yoksul sınıf korkusu

ABD ekonomisinde toparlanma işaretlerine karşın krizin yarattığı "yeni yoksul sınıf" ile "yeni evsiz"lerin ortaya çıkabileceği belirtiliyor

A A
ABD'de yeni yoksul sınıf korkusu

Ocak ayı verilerine göre işsizlik oranları yüzde 9,7’ye düşse de ABD’de şu anda 6 ay veya üzeri işsiz olan kişi sayısı 6 milyonu geçmiş durumda. Bu rakamın, 1980’lerdeki ekonomik durgunluğun iki katı, ABD yönetiminin veri tutmaya başladığı 1948 yılından bu yana ise en yüksek düzeyi oluşturduğu belirtiliyor.

Ayrıca, genel toplamda ülkede yaklaşık 15 milyon işsiz bulunuyor ve bunlardan 1 milyonun üzerindeki ABD'linin iş bulma ümidini tamamen yitirdiği kaydediliyor.

Ayrıntılara bakıldığında da bu son ekonomik durgunluktan en fazla erkek çalışanların etkilendiği görülüyor. 1980’lerdeki durgunlukta yalnızca yüzde 7 olan 6 ay veya üzeri işsiz kadın oranı ise bu krizde yüzde 14’leri aştığı ifade ediliyor.

YAŞLI VE DÜŞÜK EĞİTİMLİLER  "YENİ YOKSULLAR" OLABİLİR

Çalışma uzmanları, ekonominin aylık 100 bin yeni istihdama ihtiyacı olduğunu kaydediyor. Ancak veriler Amerikan ekonomisinin önceki yıllarda da yeni istihdamlar yaratmadığını ortaya koyuyor.

Örneğin, verilere göre, ABD ekonomisinin büyüdüğü 1950, 1960 ve 1970’li yıllarda özel sektördeki istihdam oranı yılda yüzde 3,5 oranlarında artarken, bu oran 1980 ve 1990’lı yıllarda yıllık yüzde 2,4’e geriledi.

2000’li yıllarda ise özel sektördeki istihdam oranı 0,9’a düştü. Bunun yanında, 2000 yılında yeni ve var olan özel sektör kuruluşlarında 34 milyon ücretli çalışan bulunurken, 2001’deki ekonomik durgunluğun ortalarında bu sayı 31,6 milyona, ekonomik durgunluktan sonraki 2003 yılında ise 29,8 milyona indi.

Dolayısıyla ekonomisinin toparlanmasıyla birlikte de ortaya çıkabilecek dar iş alanlarını daha eğitimli ve donanımlıların kapatacağını öngören ekonomistler, düşük eğitim ve donanıma sahiplerin de bu "yeni yoksullar" sınıfına girebileceği yorumlarını yapıyor.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Dünyanın en pahalı 10 arabası