ABD'de yine Ermeni tasarısı oylaması

ABD Temsilciler Meclisi'nde yine Ermeni tasarısı oylaması var...

25 Şubat 2010, Perşembe 10:57
A A

ABD Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesi’nde, 1915 olaylarının "soykırım" olarak tanınmasını isteyen tasarı, 4 Mart’ta görüşülüp oylanacak. Amerika Ermeni Ulusal Komitesi (ANCA) tarafından yapılan açıklamaya göre, ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkileri Komitesi Başkanı Howard Berman, 252 nolu "Ermeni soykırımı" tasarısını gündeme aldı.

ANCA Başkanı Ken Hachikian, konuyla ilgili daha önce "ABD Kongresi’nin, ’Ermeni soykırımı’ konusunda gerçekleri ve adaleti reddetme çabalarına ortak olmayacağı yönünde Türkiye’ye açık mesaj vermek için bu cesur adımı atarak sergilediği vizyon ve kudretten dolayı Başkan Berman’a teşekkür ettiğini" belirtmişti.

TASARI GEÇEN YIL SUNULMUŞTU

Hachikian, tasarının hem Dışişleri Komitesi hem de Temsilciler Meclisi Genel Kurulunca onaylanmasını sağlamak için Ermeni topluluğu üyeleri olarak harekete geçtiklerini de kaydetmişti.

Tasarı, Mart 2009’da Temsilciler Meclisi’ndeki Ermeni lobisinin en önemli isimlerinden Demokrat milletvekilleri Adam Schiff ve Frank Pallone ile Cumhuriyetçi milletvekilleri George Radanovich ve Mark Kirk tarafından sunulmuştu. ANCA’nın önceki açıklamasında da tasarıyı Temsilciler Meclisinin 135 üyesinin imza atarak desteklediği ifade edilmişti.

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.