ABD'den Filistinlilere 100 milyon dolar

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, altyapı harcamalarında kullanılmak üzere Batı Şeria'ya 100 milyon dolarlık yardım sözü verdi

06 Kasım 2013, Çarşamba 22:05
A A
ABD'den Filistinlilere 100 milyon dolar

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile yaptığı görüşmenin ardından geniş güvenlik önlemleri altında Batı Şeria'daki Beytüllahim şehrine giden Kerry, yerel yetkililer tarafından karşılandı.

Hristiyan dünyasının önemli kiliseleri arasında bulunan Yeniden Doğuş Kilisesi önünde kısa bir konuşma yapan Kerry, sadece haritadaki sınırların değil, çocukların geleceğinin de düşünülmesi gerektiğini vurguladı.

Kerry, şöyle devam etti: "Amerikan yönetimi Filistin yönetimiyle işbirliği içinde yürütülmek üzere Batı Şeria'da altyapı çalışmalarında kullanılması için 3 ay önce verdiği 25 milyon dolarlık yardım sözü üzerine, 100 milyon dolarlık daha yardım taahhüdünde bulunuyor. Bu taahhüdümüzü önümüzdeki 6 ay içinde yerine getireceğiz ve bu harcamalar yeni okullar ve altyapı için yapılacak."

Kerry, daha sonra Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas'la görüşmek üzere Ramallah'a hareket etti.

Kerry,  Mahmud Abbas ile görüşmesinin ardından, Batı Şeria'nın Beytüllahim kentinde düzenlediği basın toplantısında, Yahudi yerleşim birimleri inşasının, İsrail-Filistin arasındaki barış görüşmeleri açısından "yapıcı olmadığını" belirterek, "Filistin Devlet Başkanı, barış müzakereleri tamamlanana kadar BM'ye gitmeme konusunda söz verdi" dedi.

Abbas'ın barış sürecine yüzde 100 uyduğunu ifade eden Kerry, "Filistin yönetimi, Filistinli tutukluların serbest bırakılmasına devam edilmesi karşılığında İsrail'i BM'ye şikayet etmeyecek" diye konuştu.

Kerry ayrıca İsrail ve Filistin halklarının uyum içinde bir hayat yaşayabilmeleri için kapsamlı barışın sağlanması konusunda ABD'nin çabalarının devam edeceğini dile getirdi.
 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.