ABD'den flaş açıklama: Türkiye ile öyle bir anlaşma yapmadık

ABD'den flaş açıklama: Türkiye ile öyle bir anlaşma yapmadık

ABD, Türk Dışişleri Bakanlığı yetkililerinin Suriye'nin kuzeyinde Türkiye'nin kurmak istediği güvenli bölge için anlaşmaya varıldığına ilişkin açıklamalarını yalanladı

12 Ağustos 2015, Çarşamba 11:05 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu'nun, ABD ile Suriye sınırında bölgenin doğu batı yönünde 98 ve 45 kilometre, derinlikte güvenli bölge konusunda anlaşmaya varıldığına ilişkin açıklamalar ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Mark Toner tarafından yalanlandı.

Toner, Sinirlioğlu'nun "PYD ve IŞİD bu bölgeye girerse hem Türkiye, hem de ABD tarafından vurulacak sözlerinin gerçeği yansıtmadığını ve ABD ile Türkiye arasında böyle bir anlaşmaya varılmadığını söyledi.

'ANLAŞTIĞIMIZ KONU, TÜRK ÜSLERİNİ KULLANMAK'

Başkent Washington'da düzenlediği günlük basın toplantısında konuya ilişkin soruları yanıtlayan Toner, "Herhangi bir bölge konusunda herhangi bir anlaşma yok. IŞİD'le mücadelede anlaştığımız konu Türk üslerini kullanmak. Baştan beri güvenli bölge, güvenli alan gibi tanımlayıcı sözcükler kullanmama konusunda duyarlıyız, odağımız IŞİD'in bölgeden çıkarılması" diye konuştu.

'TÜRKİYE ABD'YE SÖZLER VERDİ'

Türkiye'nin IŞİD ile mücadelede ABD'ye sözler verdiğini belirten Toner, PKK'nın Suriye'deki türevi olan YPG ve IŞİD örgütlerinden arındırılmış bir bölge oluşturulması konusunda herhangi bir anlaşmaya varılmadığını belirtti.

'ABD'NİN ÖNCELİĞİ IŞİD'DEN KURTULMAK'

ABD'nin, PKK'yı 'yabancı terör örgütü' olarak gördüğünü de dile getiren Toner, Türkiye'nin kendini savunma hakkını desteklediklerini, ancak ABD'nin önceliğinin Suriye ve Irak'ta kritik bölgeleri ele geçiren IŞİD'den kurtulmak olduğunu belirtti.

Nafiz ALBAYRAK/NEW YORK (DHA)

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Yaban keçileri "koyun keçi vebası"ndan telef oldu