ABD'den 'tokat' açıklaması

ABD'den 'tokat' açıklaması

Amerikan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, Başbakan Erdoğan'ın Soma'da bir kişiye tokat attığı ve küfrettiği şeklindeki iddialara ilişkin açıklama yaptı

20 Mayıs 2014, Salı 09:37 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Amerikan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, "O görüntüleri izledik. Gereksiz yere göstericilere uygulanan şiddeti reddediyoruz ve Türkiye’deki hukukun üstünlüğü uyarınca hesap verilmesinde ısrar ediyoruz’’ dedi.

Günlük basın toplantısında gazetecilerin sorularını cevaplayan Psaki, "Bu haberleri gördük. Spesifik olarak neler söylediğini bilmiyoruz. Eğer hakaretamiz sözler söylenmişse, tabi ki bunları kınıyoruz. Orada bazı karışıklıklar var. Eğer gerçekten de söylemiş ise o sözleri (anti-semitik) elbette kınıyoruz ancak bildiğim kadarı ile orada bir karışıklılık var’’ diye konuştu.

startFlvPlayer_PostaV2("divFlvPlayer17644","17644","201405","17644--2147483648.jpg","1", "0","İşte Erdoğan'ın vurma anı!");


Türkiye’nin Soma’daki facia için herhangi bir uluslararası yardım talebinde bulunmadığını dile getiren Psaki, ‘‘Ancak Türkiye bir yardım talebinde bulunursa yardıma hazırız. Daha önce yayınladığımız açıklamada olduğu gibi geçen hafta yaşanan trajik maden kazasında yakınlarını kaybedenlere başsağlığı diliyoruz’’ şeklinde konuştu.

Jen Psaki, Soma’da hükümete yönelik protestoların sorulması üzerine, facianın ardından başlayan gösterileri takip ettiklerini dile getirdi. Psaki, ‘‘Bildiğiniz üzere fikir özgürlüğünü ve barış için de yapılan gösterilerin birer demokratik hak olduğuna inanıyor ve destekliyoruz. Gelişmeleri takip etmeye devam edeceğiz, tabi kendi perspektifimizden’’ dedi.

Soma faciasından sonra Türkiye’nin farklı şehirlerinde yaşanan protestolara karşı Türk hükümetinin TOMA’lı müdahalesinin Psaki’ye sorulması üzerine Psaki, sebebsiz yere protestoculara karşı uygulanan şiddeti kabul edemeyeceklerini söyledi. Göstericilere karşı aşırı güç kullanılıp kullanılmadığı sorusuna Psaki, "Olan bazı olaylardan kesinlikle endişeliyiz’’ cevabını verdi.

CİHAN

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Endonezya'da yanardağ patlaması