AB'den vize muafiyetinde 'askıya alma' şartı!

AB ülkelerinin Türkiye'ye haziran sonundan itibaren Schengen bölgesinde vize muafiyeti sağlanması konusunda uygulamaya 'askıya alma koşulu' eklenmesini talep ettiği belirtildi. Buna göre, vize muafiyetinin sınırsız olmayacağı ileri sürülüyor

18 Nisan 2016, Pazartesi 10:20
A A
AB'den vize muafiyetinde 'askıya alma' şartı!

Konuyla ilgili haber Alman Welt am Sonntag gazetesinde yayımlandı. Haberde Türkiye ile AB arasında yapılan mülteci anlaşması uyarınca Türkiye'ye haziran sonundan itibaren uygulanması planlanan vize muafiyetinin sınırsız olmayacağı ileri sürüldü.

ALMANYA VE FRANSA ÖYLE İSTİYOR


Welt am Sonntag Avrupa Birliği'nin üçüncü ülkelere vize muafiyetinin kaldırılması konusunda bugüne dek izlediğinden farklı bir uygulamaya gideceğini ve Ankara ile olağanüstü bir vize serbestliği anlaşması yapmayı istediğini belirtti. Haberde bunun olmasını isteyen ülkeler arasında Almanya ve Fransa'nın da yer aldığı kaydedildi.

MUHTAÇ SIĞINMACILARA YETERLİ KORUMA SAĞLANMAMASI GİBİ DURUMLARDA...


Welt am Sonntag diplomatik çevrelere dayandırarak verdiği haberinde, bu anlaşmanın askıya alma koşulunu içereceğini ve bu maddenin Türkiye'nin AB ile daha önce kararlaştırdığı biçimde sığınmacıları Yunanistan'dan almaması, yoksul, korunmaya muhtaç sığınmacılara yeterli koruma sağlamaması ya da insan haklarına riayet etmemesi gibi durumlarda devreye gireceğini belirtti. Bu koşul, vize muafiyetinin çok hızlı biçimde kaldırılmasını sağlayabilecek.

Welt am Sonntag'ın haberinde söz konusu vize muafiyeti koşulunun Kosova, Gürcistan ve Ukrayna'yı da kapsaması gerektiği belirtildi. Bu planlara dair kararın kısa süre içinde verilmesi hedefleniyor. Bu konunun AB İçişleri Bakanlarının önümüzdeki perşembe Lüksemburg'da yapacağı buluşmada da ele alınması bekleniyor.

Türk vatandaşlarına haziran sonundan itibaren Schengen bölgesinde vize muafiyeti tanınması, AB ve Türkiye arasındaki mülteci anlaşmasının önemli bir parçasını oluşturuyor. Bu anlaşma Türkiye'nin 20 Mart'tan itibaren yasa dışı yollardan Yunanistan'a geçiş yapan sığınmacıları geri almasını, AB'nin ise bunun karşılığında Türkiye'den Suriyeli sığınmacı almasını öngörüyor.

Deutsche Welle Türkçe

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...