Rahip Brunson serbest kaldı

İzmir’de, terör örgütleri FETÖ ile PKK adına suç işlediği ve casusluk yaptığı iddiasıyla hakkında 35 yıl hapis cezası istenen, tutukluluğu ev hapsine çevrilen ABD’li din adamı Andrew Craig Brunson'ın davası Aliağa Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü’nde görüldü. Esas hakkındaki mütalaasını veren savcı, adli kontrolün kaldırılmasını isterken, 10 yıla kadar hapis cezası talep etti. Daha sonra karar açıklandı: Rahibin ev hapsi ve yurt dışı yasağı kaldırıldı. Mahkeme 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verdi ancak bu süre yattığı süreye sayıldı ve Brunson serbest kaldı. Rahip Brunson saat 18.10’da Alsancak semtindeki evine geldi. Brunson, araçtan inip hızla evine girdi

12 Ekim 2018, Cuma 06:33 Son Güncelleme:
A A
Rahip Brunson serbest kaldı

Türkiye ile ABD arasında gerileme neden olan ABD’li rahip Andrew Craig Brunson, dördüncü kez hakim karşısına çıktı. Dava İzmir Aliağa Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü’nde görüldü.

Terör örgütleri FETÖ ile PKK adına suç işlediği ve casusluk yaptığı iddia edilen Rahip Andrew Craig Brunson'ın İzmir 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılandığı davanın karar duruşması saat 10.35'te başladı.

Pastör Brunson'un tanıkları dinlendikten sonra duruşmaya ara verildi. Duruşma verilen aranın ardından saat 14.00'te yeniden başladı.

SAVCI 10 YIL İSTEDİ

Esas hakkındaki mütalaasını veren savcı, adli kontrolün kaldırılmasını isterken, 10 yıla kadar hapis cezası talep etti. Savcının mütalaasının ardından ifade veren Brunson, "Ben masumum, beraatimi istiyorum" dedi.

Mahkeme heyeti karar vermek üzere duruşmaya ara verdi.

Serbest bırakılan Brunson, kampüsten öndeki gri araçla ayrıldı. Aracın camları siyah filtreli olduğu için içeriden görüntü alınamadı

KARAR AÇIKLANDI: SERBEST KALDI

Mahkemenin verdiği son aranın ardından karar açıklandı: Pastör'ün ev hapsi ve yurt dışı yasağı kaldırıldı. Mahkeme 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verdi ancak bu süre yattığı süreye sayıldı ve Brunson serbest kaldı.

AVUKATI: CEZAYI KABUL ETMİYORUZ, KARARI TEMYİZ EDECEĞİZ

Brunson'ın avukatı, kararın açıklanmasının ardından, "Brunson'ın ABD'ye gideceğini sanıyorum. Cezayı da kabul etmiyoruz, temyiz edeceğiz. Elektronik kelepçe çıkarıldı. Yurt dışına gidebilir" dedi.

UÇAĞA BİNDİ, ABD'YE GİDİYOR

Bu açıklamadan kısa bir süre sonra Reuters haber ajansı, Rahip Brunson'ın ABD'ye gitmek üzere uçağa bindiğini duyurdu. Avukatı ise 'Brunson şu anda evine gidiyor' dedi.

EVİNE GİRDİ

Rahip Brunson saat 18.10’da Alsancak semtindeki evine geldi. Brunson, araçtan inip hızla evine girdi.

BUGÜN NELER YAŞANDI?

Türkiye ile ABD arasında krize neden olan, PKK ve FETÖ’ye casusluk yaptığı iddiasıyla 35 yıl hapis cezasıyla yargılanan Rahip Andrew Craig Brunson, kritik duruşma için sabah saat 05.30 sıralarında ev hapsinde bulunduğu İzmir’deki dairesinden polis araçları eşliğinde alındı.

ÖZEL HAREKAT POLİSLERİ BEKLEDİ

Papaz, İzmir’den Aliağa’ya götürüldüğü esnada özel harekat polisleri de eskort görevinde bulundu.

Brunson, ardından da davanın 4. duruşmasının görüleceği Aliağa Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü’ne saat 06.45 sıralarında getirildi. Kritik dava öncesi, yoğun güvenlik önlemlerinin alınması dikkat çekti.

Brunson’un gelişini de ulusal ve uluslararası çok sayıda basın mensubu takip etti. Avukatıyla günlerdir hazırlıklar yapıyordu.

Dünyanın gözünün çevrildiği dava öncesi ABD tarafından da üst üste açıklamalar yapılırken, son olarak ABD’nin Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Jeffrey M. Hovenier de Brunson’u evinde ziyaret etti.

Brunson’un avukatı İsmail Cem Halavurt da, aldığı izinle papazın ev hapsindeki dairesine giderek, duruşmadaki talep ve savunmalar için hazırlık yaptı. Duruşmaya, ABD tarafından da bir takım temsilcilerin katılması öngörülürken özelikle yabancı basın mensuplarının da davaya ilgisi dikkat çekti.

BRUNSON'IN EŞİ DE DURUŞMA İÇİN GELDİ

Brunson’ın eşi Norine Brunson ve ABD Maslahatgüzarı Jeffrey M. Hovenier de davanın görüleceği Aliağa Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü’ne geldi. ABD Büyükelçiliğine ait zırhlı ciplerle kampüse gelen Brunson’un eşi ve Hovenier, yapılan aramanın ardından içeriye alınarak duruşmanın yapılacağı salona geçti.

İDDİANAMEDE HANGİ SUÇLAMALAR VARDI?

Terör örgütleri FETÖ ve PKK adına suç işlediği iddiasıyla 9 Aralık 2016’da tutuklanan ABD’li rahip Brunson hakkında hazırlanan iddianamede, Brunson’un din adamı görüntüsü altında söz konusu terör örgütleri FETÖ ve PKK adına suç işlediği ve genel stratejileri kapsamında eylem birlikteliği içinde olduğu, örgütlerin amaçlarını bilerek ve isteyerek iş birliği yaptığı belirtildi. Brunson’ın FETÖ’nün üst düzey mensupları ile kod isimlerini bilerek görüştüğü, bu kapsamda örgütün sözde eski Ege Bölgesi imamı firari Bekir Baz ve yardımcısı Murat Safa ile ‘silahlı terör örgütü üyesi olmak’ suçlamasından yargılanan Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Başkanı Taner Kılıç ile görüşmeler yaparak strateji belirlediği de iddiaları da iddianamede yer aldı.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Tonlarca palamutla geri döndü