ABD'li vali eylemcilere 'çapulcu' dedi

ABD'li vali eylemcilere 'çapulcu' dedi

ABD'nin Ferguson kentinde polisin bir genci öldürmesiyle başlayan olaylar nedeniyle kentte sokağa çıkma yasağı ilen edildi. Missouri Valisi Jay Nixon da eylemcileri 'çapulcu' (rooter) olarak tanımladı

17 Ağustos 2014, Pazar 15:21 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

ABD ’de Missouri eyaletine bağlı Ferguson kentinde Michael Brown adlı 18 yaşındaki siyahi gencin silahsız olduğu halde polis tarafından vurulmasının ardından başlayan ve önü alınamayan eylemler nedeniyle olağanüstü hal ilan edildi. Missouri Valisi Jay Nixon, eyalet çapında yerel saate göre gece 12 ile sabah 05.00 arası sokağa çıkma yasağı getirdi.

Vali Nixon, “Bir avuç çapulcunun, halkın güvenliğini tehlikeye atmasına izin vermeyeceklerini” söyledi.

Adaletin tecelli etmesi için sukunetin sağlanması gerektiğini söyleyen Nixon, “Bu, Ferguson halkının sesini bastırmak için yapılmıyor. Eylemleriyle insanların sesini boğanlara karşı yapılıyor” diye konuştu.

Vali, basın açıklamasını yaparken, çevredekiler kendisini protesto etti. Bazı kişiler, Nixon’a “Brown’ı vuran polis memurunun yargılanması gerekiyor” diye seslendi.

Olayların başlamasının ardından kasabaya atanan yeni siyahi polis müdürü Ronald Johnson da, sokağa çıkma niyetinde olanları uyardı. Johnson, “Daha önceki gösterilerde barışçıl bir eylemci mi yoksa bir ayaklanmacı mı olduğunuz umurumda değil. Sokağa çıkma yasağını uygulayacağız. Bunu gaz bombalarıyla yapmayacağız. Sizinle iletişim kurarak eve gitme vaktinin geldiğini söyleyeceğiz” ifadelerini kullandı. Protestolar sırasında bazı yağma olayları da yaşanmıştı.

Vurulduğunda Michael Brown’un ellerinin havada olduğunu iddia eden göstericiler, polisi aynı şekilde protesto ediyor.

Hürriyet

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Rusya’nın açıklaması tedirgin etti! İki ülke savaşın eşiğinde…