ABD'nin yeni büyük elçisi Ankara'ya geldi

ABD'nin yeni Ankara Büyükelçisi John Bass, başkente geldi. Esenboğa Havalimanı'nda kendisini karşılayan gazetecilere teşekkür eden Bass, "Türkiye'yi birçok defa ziyaret ettim ve çok sevdim, burada yaşayacağım için çok mutluyum" diye konuştu

18 Ekim 2014, Cumartesi 12:50
A A
ABD'nin yeni büyük elçisi Ankara'ya geldi

Havalimanında kendisinin karşılayan gazetecilere Türkçe bir açıklama yapan John Bass, 

"Beni burada havaalanında karşıladığınız için çok teşekkürler. Her zaman basın mensuplarını çalışırken görmek beni memnun ediyor.

startFlvPlayer_PostaV2("divFlvPlayer22376","22376","201410","22376-199143.jpg","1", "0","ABD'nin yeni Ankara Büyükelçisi Türkiye'ye geldi");

Türkiye'yi birçok defa ziyaret ettim ve çok sevdim. Şimdi biz burada yaşayacağımız için çok mutluyum.

Türkiye ve Amerika çok uzun yıllardır iyi dostlar ve stratejik ortaklar.

Türkiye'de misafir olarak sizlerle konuşmayı ve sizlerden birçok şey öğrenmeyi dört gözle bekliyorum." diye konuştu.

25'TEN FAZLA KRİZİ YÖNETTİ

John Bass, "Türkiye ve ABD uzun yıllardır iyi dostlar ve stratejik ortaklar" dedi. ABD Senatosu, ABD Başkanı Barack Obama’nın 17 Eylül’de Ankara Büyükelçiliğine aday gösterdiği Bass’in atamasına onay vermişti.

Genel Kurul’a katılan 98 üyenin tamamının oyunu alan Bass, ABD Dışişleri Bakanlığında yönetici sekreterlik ve Bakan Kerry’nin özel asistanlığını yürütüyordu. 

Syracuse Üniversitesi’nden mezun olan Bass, 2004-2005 yıllarında da dönemin ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney’nin Avrupa ve Avrasya konularında özel danışmanlığını yaptı.

 

Bass, 2005-2008 yıllarında Dışişleri Bakanlığı Operasyonlar Merkezi Direktörlüğü görevinde bulundu.

Merkez, Bass’ın direktörlüğü döneminde, Katrina kasırgası sonrasında uluslararası yardımların koordine edilmesi dahil, bakanlığın 25’i aşkın krize tepkisini yönetti.

2008-2009 yıllarında Bağdat İl İmar Timi’ne başkanlık eden Bass, 2009-2012 yıllarında ise ABD’nin Tiflis Büyükelçisi idi. 

AA

Sıradaki haber yükleniyor...