AB'nin dili soğudu

AB'nin dili soğudu

Yeni karar taslağında Türkiye'ye ayrımcı ve mesafeli bakış, seçilen kelimelere yansıdı

04 Kasım 2009, Çarşamba 14:40 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Avrupa Parlamentosu'nda İtalyan Hıristiyan Demokrat üye Gabriele Albertini tarafından, AB Komisyonunun ilerleme raporlarıyla eşzamanlı yayımladığı genişleme stratejisi belgesine karşılık kaleme alınan, Batı Balkan ülkeleri, İzlanda ve Türkiye hakkında Karar Taslağında Türkiye’ye ayrımcı ve mesafeli bakış, seçilen kelimelere yansıdı. 

AP Dış İlişkiler Komitesinin gündemindeki karar taslağının başlığında, Batı Balkanlar ve AB’ye üyelik başvurusunu birkaç ay önce yapan İzlanda’nın ardından Türkiye ifadesi geçerken, AB Komisyonunun genişleme stratejisinde İzlanda’ya son sırada değiniliyor. Karar taslağında "katılım" kelimesi diğer aday ülkelerden Hırvatistan paragrafında 3 ve Makedonya paragrafında 1 kez kullanılıyor. 

SADECE 'NOT ETTİLER'

Daha aday ülke statüsü bile bulunmayan İzlanda için bile kullanılan "katılım" ifadesi, üyelik müzakerelerine Hırvatistan’la eşzamanlı başlayan Türkiye söz konusu olunca tercih edilmiyor. Taslak belgede diğer aday ve potansiyel aday ülkelerin AB üyelik sürecinde sağladığı ilerlemeler "memnuniyetle" not edilirken ve karşılığında "tebrikler" gönderilirken, Türkiye’nin ilerlemeleri sadece not edilmekle yetiniliyor.

AP genişleme karar taslağında diğer aday ve potansiyel aday ülkelere AB Komisyonunun benimsediği dilden daha sıcak yaklaşıldığı gözlenirken, Türkiye’den AB Komisyonunun çizgisini aşan taleplerde bulunuluyor. Belgede Türkiye’ye, "İran konusu başta olmak üzere AB ile koordineli dış politika yürütmesi, Kıbrıs sorununa hızla kapsamlı çözüm bulunmasına aktif katkıda bulunması ve AB-NATO stratejik işbirliğinin ilerletilmesini engellemekten vazgeçmesi" çağrıları yapılıyor. 

AA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Flaş aşı kararı: Johnson&Johnson aşısının kullanımı askıya alındı