Acemi kampçılara rehber: Temel kamp malzemeleri

Havaların ısınması ve pandemide kısmi kapanma kısıtlamalarına gidilmesiyle daha çok yöneldiğimiz izole ve sakin tatil deneyimi kamp, beraberinde birkaç ekipman ve uğraş getiriyor. Ancak doğrusunu söylemek gerekirse girdiğiniz küçük zahmetlerin sonunda doğayla iç içe yaşadığınız keyfe de doyum olmuyor! Neredekal.com Keşif Rehberi editörleri ise bu hafta, #öncetürkiyeyikeşfet diyerek yola çıkan acemi kampçılara temel kamp malzemeleri hakkında bir rehber hazırladı. Kağıt-kalem de hazırsa hemen başlayalım...

21 Nisan 2021, Çarşamba 12:08 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1 – Çadır

1 – Çadır

Adı üstünde çadır kampı denince ilk alınacak eşya da tabii ki çadır oluyor. Kamp yapmaya yeni başlayacaklar için seçmesi en zor olan ekipman gibi gelebilir. Ancak düşünülenin aksine pek çok çeşidi olduğu için size en uygun olanını bulmak çok kolay. Mesela kendiliğinden kurulan otomatik çeşitler acemiler için oldukça ideal. Fakat şunu da belirtmekte fayda var, eğer özel aracınız ile geziyorsanız bu çadırlara yönelmelisiniz aksi takdirde taşıması biraz zorlayıcı. Bunların yanı sıra çadır seçerken iklime ve kamp yapacağınız yerin zeminine uygunluğunu da göz önünde bulundurmanız gerek. 

2 – Mat

2 – Mat

Koşullarınız kapsamında size en uygun çadırı seçtikten sonra sıra diğer bir demirbaş olan kamp matında. Mat aslında çok önemsenmeyen ve yeri doldurulabilecek bir malzeme gibi gelebilir. Ancak çadır içinde zemindeki engebelerden kurtulmak ve yere karşı bir ısı yalıtımı oluşturmak adına kilit bir malzeme. Bu nedenle yalıtımsız olan çeşitlerine yönelmenizi tavsiye etmeyiz. Bir de şişme yatak olan çeşitleri var ki çadır içindeki konforunuz bir anda sınıf atlıyor. Bu çeşitlerden seçerken bir yüzeyi kadife kumaş olanlardan almanız uyku tulumunun ya da çarşafın kaymasını engelleyecektir. 

3 – Uyku tulumu

3 – Uyku tulumu

Yaz kampları yerine göre mat üstünde bir pikeyle geçiştirilebilir belki ama havalar biraz serinlemeye başladığında vücut sıcaklığınızı koruyacak bir uyku tulumuna ihtiyacınız olacaktır. Ayrıca bazı bölgelerde havalar gece vakti çok çabuk soğuyabilmekte. Bu nedenle 4 mevsim kamp yapmayı düşünüyorsanız soğuktan korunmak ve konfor adına en ideal uyku tulumunu bulmanız gerekir. Gideceğiniz bölge şartlarını göz önünde bulundurarak seçiminizi yapabilirsiniz. 

4 – Kafa / Çadır lambası

4 – Kafa / Çadır lambası

Aslında sadece bir tane kafa lambası ile her yerde ışık ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Çadır lambası, bölgesel bir aydınlanma sağlaması adına ideal ama çok elzem değil. Kafa lambasına gelirsek, dışarıda iki elinizi de kullanmak zorunda kalacağınız durumlarda adeta bir hayat kurtarıcı. Kafa lambası gibi tek bir ışık kaynağı götürmek ise sizi ekipman kalabalığından kurtaracaktır. 

5 – Kişisel bakım eşyaları

5 – Kişisel bakım eşyaları

Şimdi, kampta yanınızda günlük hayatta kullandığınız nemlendirici, diş fırçası ve diş macununun yanında hava şartlarına uyum sağlamak için de birkaç kişisel bakım eşyası götürmeniz gerekebilir. Bunların en başında da uygun koruma faktörlerinde güneş kremleri geliyor. Eğer deniz kenarı bir yer tercih ederseniz, güneş kremine ek olarak kolay kuruyan kamp havlularından almayı düşünebilirsiniz. 

6 – Katlanan sandalye / Hamak / Kamp masası

6 – Katlanan sandalye / Hamak / Kamp masası

Evet, artık neredeyse herkesin arabasında 2’şer tane bulunan hayat kurtarıcı sandalyelerden bahsediyoruz! Zira bu sandalyeler akşamları ateş başı sohbetlerini daha konforlu bir hale getiriyor. Özellikle keyif kampçıları için de bir başka önerimiz var; hamak. Kurulmaya uygun iki ağaç da buldunuz mu tamam bu iş! Çeşit konusunda da o kadar geniş bir yelpazeye sahip ki bazıları başlı başına bir yatak… Kamp masasından da bahsetmek gerekirse eğer aracınızda yeriniz varsa tercih edebilirsiniz. 

7 – Mutfak gereçleri

7 – Mutfak gereçleri

Burada en önemli faktör nasıl bir kamp yapacağınız. Eğer aracınızla gidip keyif kampı yapacaksanız bir koli veya plastik kutuya evinizden alacağınız mutfak malzemelerini yerleştirmeniz yeterli. Fakat teknik bir kamp yapacaksanız eğer taşıma ve yer konusunda avantajlı olmak adına özel kamp mutfak malzemelerinden tercih etmeniz yerinde olacaktır. Termos ve matara ise her kamp çantasında olması gerekenlerden. 

8 – İlk yardım seti

8 – İlk yardım seti

Geldik listenin en önemli ekipmanlarından bir diğerine. Unutmayın ki kamp yaparken tercih ettiğiniz nokta genellikle şehir merkezlerine uzak olacak. Bu nedenle herhangi bir kaza yaşanması durumunda bir ilk yardım seti hayat kurtaracak öneme sahip olabilir. 

9 – Mini kamp soğutucusu

9 – Mini kamp soğutucusu

Soğutucu dediğimize bakmayın aslında bunlar en basitinden içine buz kalıpları koyulan pikniklerde kullandıklarımızdan. Tabii bildiğimiz elektrik ile çalışanlarından da tercih edebilirsiniz, orası konforunuza kalmış. Kamp alanlarının genelinde elektrik olduğundan rahatlıkla kullanabilirsiniz. 

Evet, temel kamp malzemeleri listemizin sonuna geldik. Bu işi tamamen keyif işine dönüştürmek isterseniz elbette bu listeyi imkanlarınızın uygunluğunuza göre uzatabilirsiniz. Ancak temel bir kamp deneyimi için ekipman diziliminde, sizlere sıraladıklarımız yeterli olacaktır. Şimdiden iyi tatiller! 

Kaynak: https://neredekal.com/

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Senegal’deki Goree Adası sömürgeciliğin izlerini taşıyor