Acentelere 800 milyon TL destek

Turizm Bakanlığı acentelere verdiği uçuş desteğini 2018 yılında da sürdürecek. Bakanlığın bu kapsamda ayırdığı bütçe 2017’ye oranla yüzde 40 artırılarak, 800 milyon liraya yükseldi

28 Kasım 2017, Salı 09:08
A A
Acentelere 800 milyon TL destek
Havayoluyla Türkiye’ye turist getiren seyahat acentalarına sağlanacak destek miktarı 2018’de rekor kıracak. Geçtiğimiz yıl 86 seyahat acentasına toplam 565 milyon TL uçuş desteği sağlayan Kültür ve Turizm Bakanlığı bu yıl ayırdığı bütçeyi artırdı. Akşam'da yer alan habere göre bu kapsamda yüzde 40’lık artışla verilecek destek tutarı 800 milyon TL’ye çıkarıldı.

Ayrılan ödenek Türkiye’ye turist getiren seyahat acentalarına destek olarak verilecek. Bu kapsamda Bakanlığın belirleyeceği havalimanlarına turist getiren uçaklara 100 yolcu taban rakam olmak üzere her sefer için 6 bin dolar ödenecek.


200 KOLTUKLU UÇAKTA


200 koltuklu uçaklarda en az 150 yolcu getirenlere verilen destek ise yüzde 30 oranında artacak.Bir uçakta, bir veya birden fazla seyahat acentası tarafından getirilen turistin bulunması halinde, her bir seyahat acentasına verilecek destek tutarı, o seyahat acentasının getirdiği yolcuların uçaktaki toplam yolculara oranı esas alınarak hesaplanacak. Belirtilen dönemlerde yolcuları tek bir acenta tarafından getirilen seferlere ilişkin talepler öncelikle sonuçlandırılacak.
 

YOLCU SAYISI ORANINA BAKILACAK


Destekten yararlanmanın diğer koşulları ise şöyle:

- Destekten, Türkiye’ye tek başına veya birlikte turist getiren seyahat acentaları yararlandırılacak.

- Her bir acentaya verilecek tutar, o seyahat acentasının getirdiği yolcuların uçaktaki toplam yolculara oranı esas alınarak hesaplanacak. 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.