Acı biber diyeti nasıl zayıflatır?

Acı biber diyeti son yıllarda yeni zayıflama trendi haline geldi. Ancak acı biber diyetini kilo vermek için denemeden önce riskleri ve potansiyel yan etkilerini bilmekte fayda var. Acı biber diyeti nasıl yapılır? Acı biber zayıflatır mı? sorularının cevapları haberimizde. /ÖZEL

10 Kasım 2021, Çarşamba 08:00 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
ACI BİBER DİYETİ NEDİR?

ACI BİBER DİYETİ NEDİR?

Acı biberi diyeti, müshil etkisi yapan çaylar, özel acılı limonata suyu ve tuzlu su dahil olmak üzere çok kısıtlı bir sıvı aralığı olan bir tür detoks diyetidir. Kilo vermek için yapılır ve kalori alımınızda oldukça fazla bir düşüşe neden olabileceği için yapması zordur. Acı biber diyeti, aslında bir diyetten çok bir arınmadır, çünkü birkaç günden iki haftaya kadar sadece sıvı tüketmeniz gerekir. Kalori alımındaki önemli düşüş kilo vermeye yardımcı olurken, acı biber diyetinin bazı faktörlerinin metabolizmanız için başka faydaları da bulunur. Acı biber diyeti aynı zamanda limonata diyeti veya ana temizleme diyeti olarak da bilinir. 

ACI BİBER DİYETİ KİLO VERMENİZE NASIL YARDIMCI OLUR?

ACI BİBER DİYETİ KİLO VERMENİZE NASIL YARDIMCI OLUR?

Acı biber diyetinde sadece öğünlerde değil, günün geri kalanında da biber yemeniz gerekiyor. Acı biber üzerine yapılan araştırmalar, metabolizmanız üzerinde uyarıcı bir etkiye sahip olabileceğini gösteriyor.

Aslında, bazı insanlar az miktarda acı biber tüketirken bile fazladan 50 kalori yakar, çünkü bu metabolizmanın kalori yakma moduna başlatabilir.

Acı biber diyeti üzerine yapılan araştırmalar, kan şekeri seviyelerini düşürebildiğini ve böylece kilonuzu kontrol altında tutabileceğini de gösteriyor. Ayrıca diyabet riskinizi azaltabilir.

Son olarak, acı biber hormonal reseptörlerle etkileşime girebilir ve yemek yeme isteğinizi engelleyebilir.

ACI BİBER DİYET PLANI

ACI BİBER DİYET PLANI

Acı biber diyet planı sırasında su, tuzlu su, müshil çay, elma sirkesi ve acı biberli limonata dahil olmak üzere 4 içeceğin tüketilmesi gerekiyor.

Acı biberli limonata diyetin özüdür ve günde en az 6 kez tüketilmelidir. Bir bardak suya 2 yemek kaşığı taze limon suyu, 2 yemek kaşığı akçaağaç şurubu ve en az 1/10 çay kaşığı toz acı biber ekleyerek özel limonatanızı yapabilirsiniz.

Sabahları vücudunuzu temizlemek için 2 yemek kaşığı tuz eklediğiniz bir bardak su içebilirsiniz. Müshil çayı ise yatmadan önce tüketilmelidir. 

Dehidrasyonu önlemek için gün boyunca düzenli olarak su içmelisiniz.

Kapsaisin içeren diğer baharatlar da diyetin etkilerini güçlendirmek için tüketilebilir. 

DİKKAT! BAZI YAN ETKİLER ORTAYA ÇIKABİLİR

DİKKAT! BAZI YAN ETKİLER ORTAYA ÇIKABİLİR

Acı biber diyetinin, vücudunuzun açlık moduna girmesi de dahil olmak üzere, aşağıdakilere yol açabilecek çok sayıda yan etkisi var. Bu yan etkiler şöyle:

  • Metabolizmanızı yavaşlatmak
  • Kan pıhtılaşmasında azalma
  • Sinirlilik
  • Baş ağrısı
  • Mide bulantısı
  • Kusma
  • Kas ağrıları

UZMANA DANIŞMAYI İHMAL ETMEYİN

UZMANA DANIŞMAYI İHMAL ETMEYİN

Hamile ve emziren kadınlar, çocuklar, yaşlılar ve şu anda hasta olan veya bağışıklık sistemi zayıf olan herkes acı biber diyetinden kaçınmalıdır. Bu diyetteki ciddi kalori azalması nedeniyle, başlangıçta kilo kaybı görebilirsiniz, ancak kaybettiğiniz bu kiloların bir kısmı su ağırlığı olacağından, kiloları geri almanız kolay olabilir. Bir uzmana danışmadan acı biber diyeti yapmamanız önerilir.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Sadece su içmek zayıflatır mı?