Acı gerçek Google Earth'te!

Google Earth ile Dünya üzerinde olan biten her şeyi görmek mümkün... İşte bunun son kanıtı!

17 Kasım 2013, Pazar 13:30
A A

Yeni ortaya çıkan yüksek çözünürlüklü bir harita, Google Earth'ün de yardımıyla ormanlık alanlardaki azalma ve çoğalmayı gözler önüne seriyor. Haritada gördüğünüz yeşil renk ormanlık alanları, kırmızı orman kaybının yaşandığı alanları, mavi ormanlaştırılan alanları, pembe ise ormanların hem kaybedildiği, hem de çoğaldığı alanları gösteriyor.

2000 ile 2012 yılları arasını kapsayan etkileşimli harita, Landsat 7'nin çektiği 650.000 uydu fotoğrafının yardımıyla oluşturulmuş. Science'ın araştırmasına göre Brezilya, ormansızlaşmayı yavaşlatmış durumda ve bu konuda Malezya, Endonezya, Paraguay ve Angola'dan daha iyi bir konumda.

University of Maryland'dan Profesör Matthew Hansen, tek bilgisayarla yapması 15 yıl sürecek bir işin Google Earth Engine sayesinde birkaç günde tamamlandığını söylüyor.


Verilere göre dünya, 2000 ile 2012 arasında doğal afet, hastalıklar gibi çeşitli nedenlerle 2.3 milyon kilometre karelik orman kaybetmiş. Bunun yanında aynı dönemde ormanlaştırılan alanın boyutu ise 800 bin kilometre kare. Brezilya, 2003-2004 ve 2010-2011 yılları arasında orman kaybını yarıya indirerek tüm ülkeler arasında en iyi gelişmeyi gösteriyor. Ormansızlaşmanın en hızlı arttığı ülke ise Endonezya.

Resimlerle: Google Maps ile tarihi yerleri keşfedin

Kaynak: CHIP Online

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.