Acı oje sürmek tırnak yemekten vazgeçirmez! (Tırnak yememek için ne yapmalı?)

Kaygı düzeyi yüksek çocuklar, stresli ve baş edemeyecekleri bir durumla karşılaştıklarında rahatlama amacıyla bazı davranışlar sergileyebilirler. Sürekli eleştiren, beklenti düzeyi yüksek bir ebeveyn karşısında tırnak yeme davranışının gerginliğin habercisi olarak görülebileceğini vurgulayan Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı Figen Karaceylan Çakmakçı, "Çocuğun tırnak yeme davranışını sürekli uyararak, bağırarak, acı oje sürerek, ödül veya ceza vererek çözemezsiniz" uyarısında bulundu

15 Ocak 2019, Salı 15:49 Son Güncelleme:
A A
Acı oje sürmek tırnak yemekten vazgeçirmez! (Tırnak yememek için ne yapmalı?)

Çocukla kurulacak doğru iletişimin tırnak yeme alışkanlığı çözümü için atılması gereken ilk adım olduğunu söyleyen Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı Figen Karaceylan Çakmakçı, “Yuva veya kreşe başlama, çocuğun oyun parkında baş edemeyeceği bir durumla karşılaşması sonucunda da benzer bir davranış görülebilir. Ayrıca ‘taklit ve modelleme ile öğrenmenin’ belirgin olduğu okul öncesi dönemde ise tırnak yeme basit bir taklit etme davranışı biçiminde de gelişmiş olabilir” dedi.

RUHSAL BOZUKLUĞUN HABERCİSİ OLABİLİR

Tırnak yeme sorununun nedenlerinin çok basit olabileceği gibi bu davranışın ciddi ruhsal bozuklukların da habercisi olabileceğine değinen Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı Figen Karaceylan Çakmakçı, "Tırnak yeme davranışı sırasında, öncesinde ve sonrasında, çocukta kendi saçını çekme ya da yolma, parmak emme veya diş gıcırdatma gibi davranışlar da görülebilir" şeklinde konuştu.

KARŞILIKLI KONUŞULARAK SEBEBİ ANLAŞILMALI

Tırnak yeme davranışının altında yatan sıkıntı veya gerginlik yaratan bir durumun olup olmadığının araştırılması gerektiğini belirten Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı Figen Karaceylan Çakmakçı, “Tırnak yiyen çocuğa ‘Beni üzüyorsun, lütfen bunu yapma’ ya da 'Bebek gibi davranıyorsun', 'Neden tırnaklarını yiyorsun?" gibi ifadeler kullanılarak çocuk üzerinde ek bir stres faktörü oluşturulmamalı. Aksine çocukla karşılıklı konuşarak stres yaratan durum anlaşılmaya çalışılmalı" açıklamasında bulundu.

'ELİNİ AĞZINDAN ÇEK DEMEK' DOĞRU DEĞİL

Küçük yaştaki çocuklar için, eline bir nesne vermek, ilgisini başka bir yöne kaydırmanın uygun olabileceğini söyleyen Figen Karaceylan Çakmakçı, "Elini ağzından çek yönergesi daha çok dikkat çekici olacağından davranışın devam etmesine neden olabilir. Tırnak yeme davranışı sergileyen çocuğun yaşı büyükse, çocukla iş birliği yapıp davranışın ne zaman ve nerede olduğunu tespit etmeye yönelik bir çizelge yapılabilir. Davranışın belirginleştiği ortam ve durum tespit edildikten sonra önleyici yöntemler ve çözümler çocukla birlikte oluşturulabilir" dedi.

Figen Karaceylan Çakmakçı, sadece acı oje sürmenin tırnak yeme davranışını engellemediğini belirterek davranışın nedenlerinin tam olarak anlaşılmadan ezbere bir çözüm üretmenin yanlış olduğunu vurguladı.


Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Kışın daha çok diş sıkıyoruz (Dişlerimizi neden sıkarız?)