Açık ilişki nedir? Açık ilişki nasıl yürütülür?

Gün geçtikçe ilişkilere dair her gün yeni bir kavram öğreniyoruz. Açık ilişki de onlardan biri. Belki de ilişkiler arasında en fazla güven ve cesaret isteyeni. Peki açık ilişki nedir? Çoğunluk, açık ilişkinin yürütmesi imkansız bir şey olduğunu düşünse de saygı çerçevesinde kişilerin çok mutlu olabileceği bir yaşam. Açık ilişkinin nasıl yürütüleceği ise tarafların birbirine olan samimi duyguların bağlı.

05 Ağustos 2020, Çarşamba 16:53 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Açık ilişki nedir?

Açık ilişki nedir?

Açık ilişki; iki tarafın da özgür iradesiyle birbirlerini herhangi bir konuda kısıtlamadıkları, karşılıklı olarak bireysel özgürlüğe saygı duydukları, tarafların başkalarıyla ilişki yaşamasını ayrılık sebebi olarak değerlendirmedikleri, duygusal ve cinsel bir bağdan oluşan ilişki türüdür.

Deneyimle başarılabilir

Deneyimle başarılabilir

Açık ilişkinin mantığını oturtmak ve özgüven problemi yaşamadan, mutsuzluğa sürüklenmeden, kabul ve anlayış çerçevesinde, beklentisiz ve esnek bir bakış açısı geliştirmek ancak zamanla ve deneyimle temellenebilen bir durumdur.


 Açık ilişki nasıl yürütülür?

Açık ilişki nasıl yürütülür?

Seks tek motivasyon olmamalı

Açık bir ilişkide olmayı seçmek sadece seksle ve birden fazla kişiyle sevişebilmekle ilgili değil, seksten daha büyük konularla ilgilidir, mesela yaşam tarzı, hayatını kiminle ne şekilde paylaşmak istediğin gibi.


Başkalarıyla birlikte olmasını kaldırabilecek misiniz, bundan emin olun

Başkalarıyla birlikte olmasını kaldırabilecek misiniz, bundan emin olun

Partnerinizin ne istediğini tam anlamıyla anladıktan sonra, bu isteklerin size uygun olup olmadığını düşünmek için biraz vakit ayırın. Olabilecek tüm senaryoları ve böyle durumlarda nasıl hissedeceğinizi hayal edin. En önemli olan nokta şu ki, partnerinize normal görünse bile, size uygun olmayan hiçbir koşulu kabul etmemelisiniz.

Kuralları listeleyin

Kuralları listeleyin

Çok gerekli görünmese de, uygulanmasını istediğiniz tüm kuralları liste haline getirmek iyi bir fikir olabilir. Bu kuralları, önceki adımlarda belirlediğiniz, iki taraf için ortak beklentiler ve sınırları göz önünde bulundurarak hazırlayın. Zaman ilerledikçe, edindiğiniz tecrübelere göre kurallar üzerinde değişiklikler yapabilirsiniz. Belki de denemek istediğiniz yeni şeyler keşfedecek ya da bazı yeni sınırlar getireceksiniz.


Sizinle aynı fikirde mi?

Sizinle aynı fikirde mi?

Sizin kendinizden emin olmanız açık ilişkide mutluluğu yakalayabileceğiniz anlamına gelmez. Karşı tarafın da en az sizin kadar açık ilişkiye müsait bir ruh halinde olması gerekir. Size daha bağlı duygular hissediyor, sizi kıskanıyor, sizden düşüncelerini gizliyorsa yaşadığınız açık ilişki türü mutsuzluk ve hayal kırıklığıyla sonuçlanacaktır. Bu nedenle, ilişkiye başlamadan önce karşı tarafın isteklerinden emin olmaya gayret edin.

Dürüst olun

Dürüst olun

Ne istediğinizi ve ne istemediğinizi açıkça söyleyebilmeniz açık ilişkinin en güzel yanlarından biridir. Açık ilişkide karşı tarafı kaybetme veya ilişkiyi zedeleme korkusu, klasik ilişkilere göre daha esnektir. Bu nedenle, tamamen dürüst olarak, gerektiğinde hayır diyerek, bakış açılarınızı korkusuzca paylaşarak hem kendiniz hem karşı taraf için rahat ve güvenilir bir ortam yaratabilirsiniz.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Sevgiliyle tatile giderken dikkat edilecek 9 detay