Acıkınca neden sinirleniriz? İşte cevabı

Açlık başladığında ortaya çıkan öfkenin suçlusu kim? Yapılan son araştırmaya göre açlık duygusuna eşlik eden negatif duyguların kaynağı açlığın kendisinden çok içinde bulunduğumuz çevre olabilir. İşte o araştırmanın sonuçları

A A
Acıkınca neden sinirleniriz? İşte cevabı

Pek çok insan acıktığında mutsuz, sabırsız, isteksiz ya da son derece sinirli olabiliyor. Yaygın bir durum olmasına karşın açlıkla birlikte ortaya çıkan bu olumsuz duyguların nedenlerine dair bugüne kadar az sayıda çalışma yapıldı.

400 DENEK KATILDI

ABD'li araştırmacılar tarafından yapılan araştırmada, yaklaşık 400 denekten ne kadar aç olduklarını belirtmeleri istendi ve ardından kendilerine pozitif, nötr veya negatif duygular yaratmak için tasarlanmış rastgele fotoğraflar gösterildi. Üç grup fotoğrafın yanı sıra rastgele seçilmiş, Çince bir yazı sembolü de gösterildi ve memnuniyetlerini derecelendirmeleri istendi.

OLUMSUZ TEPKİ VERMEDİLER

Aç olan katılımcılar, yalnızca önce negatif duygu yaratmak amacıyla tasarlanmış fotoğrafların ardından Çince sembolü negatif olarak derecelendirdi. Nötr ya da pozitif fotoğrafları görenler ise sembole olumsuz tepki vermedi.

ARAŞTIRMA SONUCUNDA NE OLDU?

Araştırmanın sonuçlarına göre öfkenin sebebi doğrudan açlık değil, açlıkla ortaya çıkan memnuniyetsizliğin diğer insanlara ya da içinde bulunulan duruma dair güçlü bir duygu olarak yorumlanması.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Kalorilerine göre tatlı türleri (Hangi tatlı kaç kalori? Hangi tatlı kaç dakika yürüyüş ile yakılıyor? )