Açıklanamayan kısırlık gebeliğe engel değil

İnfertilite olarak da tanımlanan kısırlık, tıbbi olarak belirli bir nedene bağlanamayınca açıklanamayan kısırlık anlamına geliyor. Günümüzde çocuk sahibi olmak isteyen pek çok çiftin karşılaştığı bir sorun olan açıklanamayan kısırlık, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof.Dr. Recai Pabuçcu’ya göre gebeliğe engel değil

25 Mart 2019, Pazartesi 11:09 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU

Günümüzde sağlıksız beslenme, içki ve sigara kullanımı, stres veya çeşitli sağlık problemleri nedeniyle açıklanamayan kısırlığa rastlanabiliyor. Uzmanlara göre öncelikle kısırlığın nedenleri hem anne hem baba adayı için araştırılmalı. Bu amaçla problemin kaynağını bulabilmek için çeşitli tahliller, hormon testleri uygulanmalı. Fakat bazı durumlarda, düzenli cinsel ilişkiye girilmesine ve yapılan tüm testlerin normal sonuç vermesine karşın açıklanamayan kısırlık meydana gelebilir.


Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof.Dr. Recai Pabuçcu günümüzde açıklanamayan kısırlık için uygulanan tedavilerle büyük oranda başarı yakaladığının altını çizdi.

FARKLI TEDAVİ YÖNTEMLERİ MEVCUT

FARKLI TEDAVİ YÖNTEMLERİ MEVCUT

Öncelikle tıbbi tedavi yöntemlerinden önce, anne-baba adaylarının daha sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemesiyle ve cinsel ilişki yoluyla doğal gebelik beklenmeli. Gebelik şansının artırılması için, aşılama yöntemleri ve yumurtlama tedavileri de oldukça önemli. Sperm ve yumurtanın birleşmesini kolaylaştıran aşılama yöntemi kolay ve ağrısız bir işlem olup bu yöntemle gebelik şansı artırılabilir. Ancak tüm bu işlemler sonuç vermediğinde Prof.Dr. Recai Pabuçcu açıklanamayan kısırlığın tedavisi için en etkili yöntemin tüp bebek tedavisi olduğunu belirtti. 


Pabuçcu, açıklanamayan kısırlık tedavilerinin kişiden kişiye değiştiğini ve en etkili sonuç için doktor-hasta ilişkisinin önemli olduğunu da ekledi.

YAŞ ÖNEMLİ BİR FAKTÖR

YAŞ ÖNEMLİ BİR FAKTÖR

Açıklanamayan kısırlık için uygulanacak tedavi süreçlerinin seçilmesinde, baba adayının sperm analizinin doğru yapılması ve anne adayının yaşı da önemli bir etken haline geliyor. Anne adayının yaşı genç ise, sağlıklı beslenme, alkol ve sigaradan uzak durma ve düzenli egzersizlerle bir yıl boyunca doğal gebelik beklenir. Sperm analizinin doğru yapılması da bu süreçteki gebelik oranlarında oldukça etkilidir.

Bir yılın sonunda anne adayının hamile kalmaması durumunda uygulanan yumurtlama tedavisi ve aşılama yöntemlerinde de anne adayının 35 yaşın altında olması başarı oranını artırıyor. Bu işlemlerden de sonuç alınmaz ise tüp bebek tedavisine başlanmalı.


Ayrıca Prof.Dr. Recai Pabuçcu, anne adayının yaşının 35’ten fazla olması halinde yumurta rezervlerinin durumuna bakılmasını ve sonuca göre vakit kaybetmeden tüp bebek yöntemine başvurulmasını önerdi.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Kış aylarında bağışıklık sistemini güçlendirmenin yolları