Açıköğretimli görme ve işitme engellilerden muhteşem konser

Açıköğretimli görme ve işitme engellilerden muhteşem konser

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sistemi Görme ve İşitme Engelliler Türk Halk Müziği Topluluğu tarafından gerçekleştirilen ‘Gönül Gözü Görenler’ konseri dinleyenleri adeta büyüledi. Görme ve işitme engellilerden oluşan grubu dinleyenler gözyaşlarına hakim olamadı

06 Mayıs 2017, Cumartesi 13:32 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Açıköğretim Sistemi mezunu ya da öğrencisi olan görme ve işitme engelli bireylerin sosyal hayatta daha aktif olmasını sağlamak amacıyla kurulan Görme ve İşitme Engelliler Türk Halk Müziği Topluluğu, ilk konserini verdi.Şef Öğr. Gör. Erdal Uludağ’ın yönettiği ve Anadolu’nun dört bir yanından eserlerin dinletildiği konserde; Sivas yöresinden ‘Uzun İnce Bir Yoldayım’, ‘Hacel Obası’ ve ‘Bin Cefalar Etsen Almam Üstüme’, Kırşehir yöresinden ‘Maya Dağ’dan Kalkan Kazlar’, Diyarbakır yöresinden ‘Esmerim Biçim Biçim’, Şanlıurfa yöresinden ‘Urfa’nın Etrafı Dumanlı Dağlar’ gibi türküler seslendirildi.Türkülerin koro tarafından söylendiği sırada işaret diliyle de sözlerin okunuşu, salonda bulunan işitme engellilerin de melodileri hissetmesini sağladı.

Konseri izleyenler, çalınan türkülere hep bir ağızdan eşlik ederken bazı türkülerde yerinde duramayan izleyiciler, kendini müziğin ritmine bırakarak dans etti. 

Konser sonrasında koro, salondakiler tarafından dakikalarca ayakta alkışlandı.


 

 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Pandeminin gölgesinde erken kayıt