Açıkta satılan baharat, kuruyemiş ve bakliyatlardaki büyük tehlike! Gözle görülmüyor ama...

Gıda Güvenliği Derneği Başkanı Samim Saner, açıkta satılan bakliyat, kuruyemiş ve baharatlara yönelen tüketicileri uyardı: "Tavsiye edilen tüketim tarihini bilemediğiniz bu ürün gruplarındaki başta aflatoksin olmak üzere küf toksinleri riski; karaciğer kanserinin en büyük tetikleyicilerinden. Hijyenik koşullarda saklanan, havayla temas etmeyen ve dışarıdan gelen bulaşmalara kapalı ambalajlı kuruyemiş, baharat ve bakliyatlara yönelin"

06 Ağustos 2019, Salı 11:34 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Gıda Güvenliği Derneği Başkanı Samim Saner halk arasında 'açıkta satılan' bu ürünlerin daha sağlıklı ve 'organik' olduğuna dair yanlış bir algının oluştuğuna dikkat çekip sözlerini şöyle sürdürdü: "Bir gıdanın kimin tarafından üretildiğinin ve resmi kontrollerden geçtiğinin bilinmesi lazım. Hangi tarihte üretildiği, tavsiye edilen tüketim tarihi, içinde ne bulunduğu, üreticinin bakanlığa kayıtlı olup olmadığını, yani bir ürünün etiketini okumayı bilmemiz gerekiyor.

Eğer bir gıdayı etiketsiz ve ambalajsız halde satın alıyorsanız muhtemelen resmi kontrollerden geçmemiş, izinsiz ve menşei bilinmeyen ve sağlık riski bulunan bir gıdayı alıyorsunuz ve tüketici olarak hijyen, gıda güvenliği anlamında ciddi bir hata yapıyorsunuz.”

'SICAK SERVİS EDİLEN DAHA TAZEDİR' ALGISI YANLIŞ

'SICAK SERVİS EDİLEN DAHA TAZEDİR' ALGISI YANLIŞ

Tüketicilerin açıkta satılan kuruyemişler sıcak servis edildiğinde o ürünün 'taze' olarak benimsediğini vurgulayan Samim Saner, gerçek anlamda tazelik ve hijyen için en güvenli yolun ambalajlı, kimin tarafından üretildiği ve tavsiye edilen tüketim tarihi belli ürünleri tercih etmek olacağını vurguladı.

AFLATOKSİN RİSKİNE DİKKAT!

AFLATOKSİN RİSKİNE DİKKAT!

Saner "Uzmanlar en zararlı küf toksininin Dünya Sağlık Örgütü'nce bir numaralı kanserojen madde olarak nitelendirilen aflatoksin maddesi olduğunu bildiriyorlar.

Aflatoksin maddesi uygun koşullarda kurutulmamış ve muhafaza edilmeyen; açıkta satılan kuruyemiş, baharat ve kuru meyvelerin üzerindeki gözle görülmeyen bir küflenme sonucunda ortaya çıkan zehirli bir kimyasal maddedir. Herkesin mutlaka ambalajlı ürünlere yönelmesi gerekiyor!" uyarısında bulundu.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Posta Gazetesi Haydar Dümen’e sorulan yeni sorular (23 Haziran 2021)