Acılı anneye bir de hapis istendi!

Acılı anneye bir de hapis istendi!

Evde çıkan yangında dumandan zehirlenerek can veren 2 çocuğun annesi, çocukların ölümünden sorumlu tutularak 15 yıl hapis istendi

13 Kasım 2012, Salı 09:23 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Adana'da, evde çıkan yangında dumandan zehirlenerek ölen 6 yaşındaki Tuana ile 4 yaşındaki Gökdeniz’in annesi 30 yaşındaki Hilal Arslan hakkında ’taksirle ölüme neden olma’ suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

İddianamede, "Şüphelinin işe gitmek için giyindiği esnada havanın soğuk olması nedeniyle elektrikli ısıtıcıyı açtığı, evden çıkarken de ısıtıcıyı açık bırakıp evin dış kapısını kilitlediği, tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu çocuklarının ölmesine sebebiyet verdiği" öne sürüldü.

'ANNE YETERİ KADAR MAĞDUR'


Savcı, annenin yeteri kadar mağdur olduğunun da dikkate alınmasını ve ceza verilmeyebileceğini de iddianamede belirtti. Bu nedenle mahkeme anneye hiçbir ceza vermeyebilir.

ELEKTRİKLİ SOBA AÇIK, KAPI KİLİTLİ


Olay, merkez Seyhan İlçesi Denizli Mahallesi’nde 10 Aralık 2011’de meydana geldi. Olaydan bir süre önce eşi Mesut Danabaş’tan boşanan ve bir reklam ajansında grafiker olarak çalışan Hilal Arslan, 2 katlı bir binanın çatısındaki 2 odalı yeri kiralayarak 2 çocuğuyla birlikte yaşamaya başladı. Arslan, olay günü işe gitmek için giyinirken hava soğuk olduğu için elektrikli sobayı açtı. Evden çıkarken sobayı açık unutan Arslan, yataklarında uyumakta olan çocuklarının üzerine kapıyı kilitleyip işe gitti. İşe giderken de evin anahtarını çocuklarına bakan komşusu Nimet Kılıç’a bırakarak "Çocuklar evde. Daha uyuyorlar" dedi.

TELEVİZYON TUTUŞTU

Televizyonun plastik aksamları sobadan tutuşturunca evde yangın çıktı. Çocukları almak için geldiği evden dumanların çıktığını gören Nimet Kılıç, polise ve itfaiyeye haber verdi. Yangına müdahale eden itfaiye ve polis ekipleri, evde 2 kardeşin uyuduğunu öğrenince kilitli olan demir kapıyı kırarak baygın haldeki Gökdeniz ile ablası Tuana Danabaş’a ulaştı. Hastaneye kaldırılan kardeşler yapılan bütün müdahaleye rağmen kurtarılamadı. Dumandan zehirlenerek ölen kardeşler Kabasakal Mezarlığı’nda toprağa verildi. Cenazede baba Mesut Danabaş güçlükle ayakta dururken anne Hilal Arslan, "Yavrum beni bırakıp gitme" diye gözyaşı döküp, sinir krizi geçirdi. Acılı anneyi, yakınları teselli etmeye çalıştı.

ŞU KOŞULLARDA CEZA VERİLMİYOR


Soruşturmasını tamamlayan Cumhuriyet Savcısı, olayla ilgili iddianame hazırladı. 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilen iddianamede, Hilal Arslan hakkında ’taksirle ölüme neden olma’ suçundan 2-15 yıl arasında hapis cezası istendi. Ayrıca, ceza verilirken TCK’nın 22/6 maddesinin de göz önünde bulundurulması talep edildi. Yasanın ilgili maddesinde "Failin kişisel ve ailevi durumu bakımından, artık bir cezanın hükmedilmesini gereksiz kılacak derecede mağdur olmasına yol açmışsa ceza verilmez" deniliyor.

Kocasından boşandıktan sonra, birlikte yaşadığı 2 çocuğunu da kaybeden acılı kadının yargılanmasına önümüzdeki günlerde başlanacak.

Mehmet KAYMAK/ ADANA, (DHA)

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Son dakika... Şırnak'a giden Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli'nin uçağı arızalandı