Açılımın iki yüzü

Cumhuriyet Bayramı törenlerine 'Demokratik Açılım' damgasını vurdu

30 Ekim 2009, Cuma 05:00
A A

Pek çok ilde DTP il ve ilçe başkanları boykotlarından vazgeçip ilk kez bir Cumhuriyet Bayramı törenlerine katıldı. Şehit yakınları ise PKK’lıların ‘eve dönüş’ü sırasında yaşanan görüntüleri protesto etti

ŞEHİT YAKININDAN BAYRAK

Diyarbakır’da tören başlamadan önce protokol tribününe gelen Diyarbakır Şehit Aileleri Derneği Başkanı Ahmet Büyükburç’un oğlu Muhammet Can Büyükburç (9), Büyükşehir Belediye Başkanı DTP’li Osman Baydemir’e Türk bayrağı verdi. Osman Baydemir, Muhammet’i alnından öptükten sonra bayrağı katlayıp korumasına teslim etti. Yenişehir Belediye Başkanı DTP’li Selim Kurbanoğlu ile Sur Belediye Başkanı DTP’li Abdullah Demirbaş ilk kez törenlere katıldı.

İLK KEZ KATILDI

Şanlıurfa’da kutlamalara, DTP İl Başkanı İbrahim Ayhan ilk kez katıldı. İbrahim Ayhan İstiklal Marşı için tüm protokol ile birlikte ayağa kalktı. Fakat İstiklal Marşı’nı okumadı. Tören sonrasında İbrahim Ayhan “Bu programa katılmaktan dolayı mutluyuz. Cumhuriyet’in kendisi ile bir sorunumuz yok” dedi.

İSTİKLÂL MARŞI'NI OKUMADI

Batman’da Belediye Başkanı DTP’li Nejdet Atalay da kutlamaları izledi. İstiklal Marşı sırasında ayağa kalktı. Ancak İstiklal Marşı’nı okumadı. Hakkari’de valilikteki törende Hakkari Dağ ve Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Lokman Ekinci ve DTP’li Belediye Başkanı Fadıl Bedirhanoğlu ilk kez tokalaştı.

HAKKARİ'DE OLAY ÇIKTI

DTP’nin düzenlediği ‘Demokratik Cumhuriyete Evet, İnkar Cumhuriyete Hayır’ yürüyüşünde olaylar çıktı. 1000 kişinin katıldığı yürüyüş sonrası DTP’lilerin uyarılarına rağmen 20-30 kişilik bir grup, MOBESE kameraları ve polisi taş yağmuruna tuttu. Polis gözyaşartıcı bomba kullanarak kalabalığı dağıttı.

PROTOKOLDEN İZLEDİ

Tekirdağ Çorlu’da DTP İlçe Başkanı Kerem Tosun ilk kez protokol tribününden kutlamaları izledi.

SLOGANLAR ATILDI

İzmir’de geçit törenine katılan bazı gruplar “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” diye slogan attı. İzmir Şehit Aileleri İnsan Hakları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği üyeleri şehitlerin fotoğrafları ile törene katıldı. Dernek üyelerinin geçişi sırasında “Kahrolsun PKK”, “Şehitler ölmez vatan bölünmez” sloganları atıldı.

PROTESTOCUYA GÖZALTI

Antalya’da Türkiye Harp Malulü, Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği’nin pankartını taşıyan Murat Tat (39) Türk Bayrağı açarak, şeref platformu önünde protesto gösterisi yaptı. Gösterici, polisler tarafından gözaltına alındı. Gözaltına alınış şekline de tepki gösteren protestocu “Terörist gibi götürülüyorum. AK Parti’nin açılımını protesto ediyorum. Tatar ve Dadaşım. Ben de açılım istiyorum” diye bağırdı.

BAYRAMA YAKIŞMADI

Denizli’de Atatürkçü Düşünce Derneği, Eğitim-İş Sendikası ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği üyelerinin kortej yürüyüşüne katılmasına izin verilmeyince ortalık karıştı. Polisle 300 kişilik grup arasında arbede yaşandı.

SİYAH KURDELELİ MADALYA

Adana’da kutlamalar sırasında Çelik-İş üyesi 20 kişilik grup, PKK aleyhinde sloganlar atarak tören alanına girmek istedi. Çevik kuvvet ekipleri grubun alana girmesini engelledi. Tören geçişi sırasında şehit yakınlarıyla gazilerin göğüslerindeki madalyaların yanına siyah kurdele taktıkları görüldü.

SESSİZ TEPKİ

Mersin’de gaziler ve şehit aileleri ‘eve dönüş’ü protesto ederek tören alanına girmedi. Şehit aileleri ve gaziler Atatürk’ün deyişlerinin yer aldığı pankartlar açarak ve ellerinde Türk bayraklarıyla töreni kenardan sessizce izledi.

 

2

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.