Açılmayan dosyaları açın!

Uzantısını tanımadığınız, Windows'un da açamadığı bir dosyayı nasıl açabilirsiniz? Açıklıyoruz...

24 Ekim 2013, Perşembe 16:45
A A

Elinizde uzantısını tanıyamadığınız bir dosya var ve bu dosyayı hangi programla açacağınızı bilmiyorsunuz. Dahası Windows bile onunla ne yapacağından emin değil. Bu yabancı dosyanızı çalıştıracak uygun programı nasıl bulabilirsiniz?

Öncelikle sözkonusu dosyayı virüslere karşı tarayarak temiz olduğundan emin olun. Dosyaya çift tıkladığınızda ekrana Windows'un dosyayı açamadığına dair bir kutucuk gelecek. Bu kutucukta "doğru programı bulmak için bir web hizmeti kullan" seçeneğini işaretleyin ve Tamam'a tıklayın. Açılan web sayfası size dosyayı nasıl açabileceğinizi söylemiyorsa, FILExt gibi farklı bir dosya uzantısı hizmetinden yararlanabilirsiniz. Siteyi açın, uzantıyı sağ üstteki kutucuğa girin ve Enter'a basın.

İsterseniz Google, Bing gibi bir arama motorunu kullanarak dosyayı hangi programla açabileceğinizi aratabilirsiniz. "Open .ext file" biçiminde bir arama yapabilirsiniz (".ext"i açmaya çalıştığınız uzantıyla değiştirin).

Bu yöntemlerden hiçbiri işe yaramazsa, dosyayı hangi programla açabileceğinizi tahmin etmeye çalışın. Dosyanın bir resim mi, belge mi yoksa bir hesap tablosu mu olduğunu muhtemelen biliyorsunuzdur. Örneğin dosyanın bir metin belgesi olduğundan şüpheleniyorsanız, onu bir kelime işlemci uygulamasında açmayı deneyin. Bunun için uygulamayı açtıktan sonra Aç komutunu kullanarak sözkonusu dosyayı açmaya çalışın (dosyayı seçerken dosya türü olarak Tüm Dosyalar'ı seçmeniz gerekebilir).

Resimlerle: Bu programlar Windows 8.1'de çalışmayacak!

Kaynak: CHIP Online

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.