Adalet Ağaoğlu kimdir? Adalet Ağaoğlu hayatını kaybetti

Adalet Ağaoğlu kimdir? Çağdaş Türk romanında bir “zaman ustası” olarak değerlendirilen, ardında "Ölmeye Yatmak", "Bir Düğün Gecesi" ve "Fikrimin İnce Gülü"nün de bulunduğu çok sayıda unutulmaz eseri miras bırakan Adalet Ağaoğlu, 91 yaşında vefat etti. Ağaoğlu'nun ölümüyle ilgili hastaneden yapılan açıklamada, "Sayın Adalet Ağaoğlu, 3 gündür yoğun bakımda gördüğü tedavi sonrasında çoklu organ yetmezliği nedeniyle bu sabaha karşı hayatını kaybetti." denildi. Peki Adalet Ağaoğlu kimdir? İşte Adalet Ağaoğlu'nun hayatı...

14 Temmuz 2020, Salı 13:44 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
'Dünyanın bu halini görmek istemezdim'

'Dünyanın bu halini görmek istemezdim'

Türk edebiyatının önemli isimlerinden Ağaoğlu, geçen yıl Sabah gazetesi röportajında eşinin ölümünden sonra kendisini yarım hissettiğini söylemiş, "Bu kadar uzun yaşamayı hiç istemezdim, kendimden sıkıldım" demişti. Ağaoğlu, bu yıl İstanbul Life dergisinden Çınar Oskay'a verdiği röportajında da, "Dünyanın bu halini görmek istemezdim" ifadesini kullanmıştı.

Önce şiir, sonra oyunlar, en son romana geçti

Önce şiir, sonra oyunlar, en son romana geçti

Kumaş tüccarı Hafız Mustafa Sümer'in kızı olan usta yazar, 23 Ekim 1929'da Ankara'nın Nallıhan ilçesinde dünyaya geldi.Henüz lise yıllarında ilk şiirlerini yazmaya başlayan Ağaoğlu, Ankara Kız Lisesini bitirdiği 1946 ile 1947 arasında Ulus gazetesinde tiyatro eleştirileri kaleme aldı. Ağaoğlu, 1948'de ilk şiiri "Gölgeler"in yayınlandığı Kaynak dergisinde 1950'ye kadar şiirlerini okuyucuyla buluşturdu. Daha sonra oyun yazarlığına yönelen yazar, 1950'de Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümünü bitirdi.

19 sene TRT Ankara Radyosu'nda çalıştı

19 sene TRT Ankara Radyosu'nda çalıştı

1951 yılında TRT Ankara Radyosu'ndaki görevini, istifa ettiği 1970 yılına kadar bu kurumda dramaturg, radyo tiyatrosu müdürü, program uzmanı ve daire başkanı olarak sürdürdü. Ankara Radyosu'nda göreve başladığı yıl ilk radyo oyunu olan "Aşk Şarkısı"nı yazdı.

Türkiye'nin ilk özel tiyatrosunu kurdu

Türkiye'nin ilk özel tiyatrosunu kurdu

Radyo'da çalışırken tiyatro oyuncusu ve yönetmen dört arkadaşı, Kartal Tibet, Üner İlsever, Çetin Köroğlu ve Nur Sabuncu ile birlikte Ankara'nın ilk özel tiyatrosu olan "Meydan Sahnesi"ni kurdu. 1953 yılında Sevim Uzungören ile birlikte kaleme aldığı Bir Piyes Yazalım adlı tiyatro oyunu aynı yıl Ankara'da sahnelendi. Sevim Uzungören ile beraber yazdığı Evcilik Oyunu adlı oyun da Ankara'da sahnelendi.

Sonraki eserleri yoğun tartışmalara konu oldu

Sonraki eserleri yoğun tartışmalara konu oldu

1970'li yıllardan itibaren öykü ve roman yazarlığına odaklanan Ağaoğlu'nun ilk romanı Ölmeye Yatmak 1973'te yayımlandı. Çok ses getiren bu roman, Bir Düğün Gecesi (1979) ve Hayır (1989) romanlarıyla bir üçleme oluşturur. Fazlasıyla ses getiren ilk romanı ve sonraki eserleri yoğun tartışmalara konu oldu, üçleme ile pek çok ödül kazandı. İlk hikâye kitabı olan "Yüksek Gerilim "ise 1974 yılında yayımlandı.

Fikrimin İnce Gülü dördüncü basımında toplatıld

Fikrimin İnce Gülü dördüncü basımında toplatıld

İkinci romanı Fikrimin İnce Gülü (1976) dördüncü basımında toplatıldı. 1981 yılında Fikrimin İnce Gülü romanı hakkında "askeri kuvvetleri tahkir ve tezyif" suçlamasıyla hakkında açılan dava iki yıl sürdü ve yazar bu sürecin sonunda aklandı. Adalet Ağaoğlu, 1954 yılında mühendis Halim Ağaoğlu ile evlendi. Ağaoğlu, 1986'da kurulan İnsan Hakları Derneği'nin kurucuları arasında yer almış ancak Temmuz 2005'te fikir ayrılığına düştüğü gerekçesiyle istifa etmişti. Ağaoğlu için Can Yücel'in söylediği "Sen Türkiye'nin en güzel kazasısın" sözü, Feridun Andaç'ın Adalet Ağaoğlu ile yaptığı nehir söyleşi tarzında bir kitabın adı oldu. Kitap, 2006'da basıldı.

Korkunç kaza

Korkunç kaza

1983 yılından beri İstanbul'da yaşayan Adalet Ağaoğlu, 1996 yılında ciddi bir trafik kazası geçirdi ve iki yıl hastanede yattı. Sarıyer'de yürüyüş yaparken bir otomobilin çarpması sonucu Boğaz'a düşen Ağaoğlu'nda kırıklar oluşmuş, yazar beyin kanaması geçirmişti. Sürücü ise gözaltına alınmıştı.

Ağaoğlu, eserlerinde toplumsal sorunlara ve bunların bireyler üzerindeki etkisine iç monologlar ve ince alay ile dikkat çeker. Ağaoğlu, tiyatro, öykü ve roman türlerinde birçok ödüle layık görüldü. Öykü kitapları, denemeler, anı-roman başlıkları altında, aydın kimliği, kadın erkek ilişkileri ve kadın kimliği, sosyal ve siyasal alanda yaşanan süreçleri, toplumsal baskı ve cinsel konular hakkında konuları işleyen yazarın eserleri arasında; "Yaz Sonu", "Üç Beş Kişi", "Göç Temizliği", "Ruh Üşümesi ", "Romantik Bir Viyana Yazı", "Yüksek Gerilim, "Sessizliğin İlk Sesi" yer alıyor.


Boğaziçi Üniversitesi'nden fahri doktora unvanı aldı

Boğaziçi Üniversitesi'nden fahri doktora unvanı aldı

Adalet Ağaoğlu, 2018 yılında düzenlenen törenle Boğaziçi Üniversitesi'nden fahri doktora unvanı aldı. Adalet Ağaoğlu, 2010 yılında bütün kitaplarını Boğaziçi Üniversitesi'ne bağışlamıştı. Yazar tarafından Boğaziçi Üniversitesi'ne bağışlanan kişisel arşivi, Boğaziçi Üniversitesi Kütüphanesi'nde yazarın kontrolünde tasarlanan bir odada muhafaza ediliyor. Bu odada yazarın masası, daktilosu, ödülleri, plakları gibi özel eşyalarının yanı sıra yazarın eşi ve arkadaşları ile yazışmaları (Halim Ağaoğlu, Halil Ergün, Yalçın Küçük, Haldun Taner, Tunç Yalman, Hulki Aktunç, İlhami Soysal, Pirko-Asaf Çiğiltepe, Faruk Ulay) dosyalanmış bir şekilde bulunuyor.

"Mutlu olsam yazar mıydım?"

"Mutlu olsam yazar mıydım?"

İlk romanından sonra gelen tepkileri Ağaoğlu, "İlk kitaplardan sonra eşim bile dedi ki: 'Oyunların ne kadar seviliyordu, romanlara nereden geçtin?' 'Çünkü oyunlarım yasaklandı' dedim. 'Çatıdaki Çatlak' oynanırken yasaklandı. 'Roman yazarsam kimse bir şey yapamaz' dedim. Kitaplar toplansa da varlar. İlk romanımda belki de alışılmadık bir biçim kullandım. Klasik romandan bıktığım için anlatının bütün türlerini kullandım. Şiir de mektup da tiyatro da vardı. Eleştirildim tabii ki." diyerek anlattı. Yazar aynı röportajda, "Mutlu olsam yazar mıydım? Bir şeylerden mutlu olmadığım için kaleme sarıldım." ifadesini kullandı.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER The Guardian'a göre en iyi 10 yol filmi