Adalet Bakanı'ndan Danıştay'a cevap

Adalet Bakanı'ndan Danıştay'a cevap

11 Ocak 2011, Salı 11:15
A A
Adalet Bakanı'ndan Danıştay'a cevap

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, "Bir özür borcu varsa; adalet bekleyen, yıllardır dosyalarında karar bulamayan vatandaşlardan topyekün bir özür borcumuz var, yüksek yargı ve siyaset kurumları hep birlikte" dedi.

Ergin, Adalet Bakanlığı’na girişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Danıştay Başkanı Mustafa Birden’in "Sayın Adalet Bankı derhal özür dilemelidir" sözlerine yanıt veren Ergin, Danıştay’ın 2006 yılından sonra hakim ve savcı alımlarına ilişkin sınavlarda yürütmeyi durdurma kararı verdiğini anımsatarak, gelinen noktadan bu kararları sorumlu tuttu. Ergin, "Dünyanın neresine giderseniz gidin, bu kararlar süreci engellemek gibi algılanır" dedi.

Danıştay’ın kararlarının kamuoyu tarafından tekrar değerlendirilmesi gerektiğini belirten Ergin, dört ya da beş sınav yaparak hakim ve savcı alımlarını arttıracaklarını da açıkladı. Ergin ayrıca, AKP Hükümeti’nin şimdiye kadar 4 bin 900 civarında hakim ve savcı alımı yaptığına dikkat çekerek, "Bir özür borcu varsa; adalet bekleyen, yıllardır dosyalarında karar bulamayan vatandaşlardan topyekün bir özür borcumuz var, yüksek yargı ve siyaset kurumları hep birlikte" dedi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.