Adalet Bakanlığı 10 bin arabulucu alacak! 2019 Arabuluculuk sınavı ne zaman?

Adalet Bakanlığı, binlerce hukukçunun merakla beklediği ’Arabuluculuk Sınavı’nın tarihini açıkladı. Peki, 2019 Arabuluculuk sınavı ne zaman? Kimler arabulucu olabilir? Kimler arabuluculuk sınavına katılacak? İşte arabuluculuk sınavları hakkında merak edilen tüm detaylar…

02 Ağustos 2019, Cuma 12:33
A A
Adalet Bakanlığı 10 bin arabulucu alacak! 2019 Arabuluculuk sınavı ne zaman?

Adalet Bakanlığı 2019 ve 2020 yıllarında alınacak 10 bin arabulucu için sınav tarihlerini açıkladı. Yargı reformunun temel hedeflerinden biri olan uyuşmazlıkların çözümünde alternatif yololarak ortaya çıkan arabuluculuk sistemi ile ilgili Adalet Bakanlığı açıklama yaptı. Peki, 2019 Arabuluculuk sınavı ne zaman? Kimler arabulucu olabilir? Kimler arabuluculuk sınavına katılacak? Arabuluculuk sınavı nasıl olacak? İşte arabuluculuk ile ilgili detaylar…

2019 ARABULUCULUK SINAVI NE ZAMAN?

Adalet Bakanlığı, binlerce hukukçunun merakla beklediği ’Arabuluculuk Sınavı'nın 24 Kasım’da tek oturum halinde, 16 farklı merkezde yapılacağını, sınavla 5 bin arabulucunun sisteme dâhil edileceğini açıkladı.

2019 VE 2020 YILINDA TOPLAM 10 BİN ARABULUCU

Adalet Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, arabuluculuk sınavına ilişkin detaylar paylaşıldı. Buna göre; bu yıl 24 Kasım 2019 tarihinde yapılacak sınavla 5 bin arabulucu alınacak. Ayrıca gelecek yıl ki sınav tarihi de netleşti. 26 Temmuz 2020´de yapılacak sınavla da 5 bin arabulucunun daha alınması planlanıyor. Böylece bir yıl içinde toplamda 10 bin arabulucu alınacak. Yeni alınacak arabulucularla birlikte sicile kayıtlı arabulucu sayısı 20 bin 287´ye çıkacak.

ARABULUCULUK SINAVINA KİMLER GİRECEK?

Sınava zorunlu eğitimlerini alan hukuk fakültesi mezunları girecek. Sınav için 40 bin kişinin zorunlu eğitim aldığı belirtildi. Hacı Bayram Üniversitesi tarafından yapılacak sınavlar tek oturum halinde; Adana, Antalya, Ankara, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, İstanbul (Anadolu - Avrupa), İzmir, Kayseri, Malatya, Samsun, Trabzon, Van olmak üzere toplam 16 merkezde yapılacak.

ARABULUCULUK SINAVI NASIL OLACAK?

Sınav soruları, çoktan seçmeli 5 seçenekli 100 sınav sorusu olacak şekilde hazırlanacak ve sınav süresi olarak 150 dakika verilecek.

ARABULUCULUK UYGULAMASINDA YÜZDE 67 BAŞARI

Öte yandan alternatif çözüm yolu olarak ortaya çıkan arabuluculuk sisteminde yüzde 67 başarı sağlandı. İş uyuşmazlıklarında uygulamanın başladığı 2 Ocak 2018’den bugüne 592 bin 472 dosya arabulucuya verildi. Uyuşmazlıkların yüzde 67´si arabulucular önünde çözüme kavuştu.

BAKAN AÇIKLAMA YAPTI

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, konuya ilişkin Twitter’dan açıklama yaptı. Bakan Gül, "Yargı reformunun temel hedeflerinden biri olan uyuşmazlıklarda dostane çözüm yöntemlerinin geliştirilmesi kapsamında yeni bir adım atıyoruz. Arabuluculuk müessesesini güçlendirmek için bu yılın Arabuluculuk Sınavını 24 Kasım´da gerçekleştireceğiz. Tüm adaylara başarılar dilerim" ifadelerini kullandı.

DHA

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Haydarpaşa Garı'ndaki arkeolojik kazılar! Kadıköy'ün arkeolojisi ve tarihi yeniden gün ışığına çıktı