Adalet Komisyonu'nda 'uçan tekme!'

HSYK'nın yapısında değişiklik de öngören kanun teklifinin görüşüldüğü komisyonda, AK Partili ve CHP'li milletvekilleri arasında kavga çıktı. Kavgada cep telefonları ve tablet bilgisayarlar fırlatılırken Ak Partili Zeyit Aslan masanın üstüne çıkıp uçan tekme attı. Komisyonda dün de kavga çıkmıştı

11 Ocak 2014, Cumartesi 15:14
A A
Adalet Komisyonu'nda 'uçan tekme!'

HSYK kanun teklifinin görüşüldüğü gergin toplantıya AK Partili Zeyid Aslan'ın Yargıçlar Sendikası eski Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu'na savurduğu uçan tekme damga vurdu. Aslan, daha önce de CHP'li vekillere ve Meclis'teki kadın gazetecilere yönelik küfürleri sözleriyle tepki görmüştü. Bugünkü kavgada erkek vekillerin yanı sıra kadın vekiller de birbirlerinin üzerine yürüdü. Kadın vekilleri erkekler ayırmakta zorlandı. Eminağaoğlu, ''Hayatımın ilk dayağını yedim'' diye açıklama yaptı.

startFlvPlayer_PostaV2("divFlvPlayer14124","14124","201401","14124--2147483648.jpg","1", "0","Adalet Komisyonu'nda 'uçan tekme!'");

Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Kanun Teklifi’nin görüşüldüğü sırada Yargıçlar Sendikasıeski Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, söz almak ve yürüdüğü sırada AK Partili Milletvekilleri duruma tepki gösterdi. Bunun üzerine AK Parti ve CHP’li milletvekilleri tartışmaya başladı.

Tartışma kavgaya dönüşünce milletvekilleri birbirlerine dizüstü bilgisayarlarını ve tabletlerini fırlattı. Bu sırada AK Parti Tokat Milletvekili Zeyit Aslan, Yargıçlar Sendikası eski Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu’na masanın üzerine çıkarak uçan tekme attı. Bu andan itibaren komisyon salonu iyice gerildi ve kavga büyüdü. Kavgayı araya giren diğer milletvekilleri güçlükle ayırdı.

'HAYATIMDA İLK DEFA DAYAK YEDİM'

Hayatının ilk dayağını burada yediğini belirten Yargıçlar Sendikası eski Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu "Olayla ilgili hukuk yollarını kullanacağım.Ben burada yargının sivil örgütü olarak bulunurken tekme yiyorsam, konusturulmadan bu yasa çıkartılmak isteniyorsa, demekki yasa çıkınca bütün yargı ve savcılar nasıl tekme tokat altında kalacaklar. Yargı nasıl linç edilecek. Bana atılan tekme yargıya atılan tekmedir. Bu bunu göstermiştir.Ben burada yargının sivil örgütü olarak buradayım. Divan başkanlığına yargıdaki görüşmelere katılmak için söz almak iiçin birinci sıraya giderek dilekçemi bilgiye sunun karara bağlayın ifadesinde bulundum. Sonra olanlar oldu" dedi.

startFlvPlayer_PostaV2("divFlvPlayer14124","14124","201401","14124-93365.jpg","1", "0","Adalet Komisyonu'nda 'uçan tekme!'");

CHP'li Müslim Sarı kavgayı Twitter'da şöyle aktardı:

KADIN VEKİLLER DE BİRBİRİNİN ÜZERİNE YÜRÜDÜ

Salonda AK Partili ve CHP'li erkek vekiller arasındaki kavga kadın vekillere de sıçradı. AK Partili Fatma Kotan, Öznur Çalık ve CHP'li Dilek Akagün Yılmaz arasında kavga çıktı. Birbirlerinin üzerine yürüyen kadın vekilleri, erkek vekiller güçlükle ayırdı. AK Partili Öznur Çalık, "Herkes haddini bilecek" diye bağırdı. CHP'li Yılmaz, "Terbiyesiz sizsiniz" dedi.

SARI'NIN KAFASINA TABLET

Kavga sırasında Adalet Bakanlığı bürokratlarından birinin tableti fırlatıldı. Fırlatılan tablet bilgisayar CHP'li vekil Müslüm Sarı'nın başına isabet etti.

ARA SONRASI TOPLANILDI

13.10'da ara verilen komisyon 14.55'te yeniden başladı. CHP'li vekiller, "İnsaf kim olursa olsun bir insanın yüzüne tekme atılır mı insaf" diye tepki gösterdiler.

CHP, GÖRÜŞMELERİN ERTELENMESİNİ İSTEDİ

CHP, yaşanan olaylar nedeniyle Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya'dan, görüşmelerin ertelenmesini istedi.

GÜVENLİK KAMERASI KAYITLARI İNCELENECEK

CHP'li Milletvekilleri, yaşanan olay sonrası Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya'ya komisyon salonundaki güvenlik kamera kayıtlarının incelenmesini istedi. İyimaya'da incelenmesi talimatı verdi.

GÜVENLİK KAMERALARI ÇALIŞMIYORDU
 
CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, yaşanan arbede görüntülerini incelemek istediklerini komisyon salonundaki 6 güvenlik kamerasının çalışmadığını belirterek, Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya'ya tepki gösterdi. Altay, "Salondaki 6 güvenlik kamerasının kayıt yapmadığını öğrendik. Kritik bir toplantı yapıyoruz. Bugün kamera çalışmıyorsa ne zaman çalışacak. Yemin ediyorum ben kameraları sökeceğim"diye tepki gösterdi.

'KANUNU İÇ TÜZÜĞE AYKIRI OLARAK GEÇİRME ARZUSU VAR'

CHP Grup Başkan Vekili Engin Altay, "Komisyon başkanını iç tüzüğe uymaya davet ettiğim anda iktidar partisinin fiziki davranışıyla karşı karşıya kaldı. Bu kanunu oldu bittiye getirerek biran önce iç tüzüğe aykırı olarak geçirme arzusu var. Dün TBMM başkanını aradım ve bize yapılan fiziki saldırıyı engellemeye yönelik kendisinin desteğini istemiştim. Bugün de iktidar partisinin iç tüzüğü ihlal edeceek iç tüzükte olmayan kimi uygulamaları yola açacak parmak çoğunluğu endişemi sayın Başkana anlatarak komisyonda iç tüzüğün ihlal edilmemisi noktasında kendisini göreve davet ettim ve aynı zamanda desteğini istedim. TBMM İç tüzüğün çiğnenemeyeceği tek yer TBMM'dir" dedi.

Sıradaki haber yükleniyor...