Adalet sarayında cinayet için 2 kez müebbet...

Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'nde annesi ve koruma polisini öldürerek bir güvenlik memurunu yaralayan Dursun Zehir için 2 kez ağırlaştırılmış müebbet istendi. Aynı davada tutuklu yargılanan baba Hızır Zehir'in ise beraati ve tahliyesi talep edildi

12 Şubat 2015, Perşembe 17:21
A A
Adalet sarayında cinayet için 2 kez müebbet...

İstanbul Adalet Sarayı'ndaki 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada, tutuklu sanıklar Dursun Zehir ve babası Hızır Zehir hazır bulundu. Mahkeme Başkanı Hazar Turan Alim, Adli Tıp Kurumu'ndan Dursun Zehir hakkında hazırlanan raporun mahkemeye ulaştığını belirterek, Zehir'in cezai ehliyetinin tam olduğunu açıkladı. Öte yandan, baba Hızır Zehir, mahkemeye sunduğu dilekçede, söz konusu olayın yaşandığı tarihe ait telefon görüşmeleri ve mesajlaşmaların ortaya çıkarılmasını isteyerek, oğlu Dursun Zehir'i öldürmeye azmettirmediğini söyledi. 

"BEN SUÇLUYUM"

Duruşmada söz alan Dursun Zehir de, "Ben suçluyum" diyerek, babası Hızır Zehir'in kendisini azmettirmediğini, anneannesi Asiye Aslan'ın olay günü telefonla kendisini arayarak, annesi Hanime Aslan hakkında kendisini doldurduğunu ve azmettirdiğini iddia etti.

BABAYA BERAAT, OĞLUNA İKİ KEZ AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET HAPİS İSTENDİ

Esas hakkındaki mütalaasını açıklayan savcı Ümit Zafer Çolak, baba Hızır Zehir'in Hanime Aslan'ı öldürmeye azmettirmek suçunun sabit olmadığını belirterek, beraatine ve tahliyesine karar verilmesini istedi. Oğul Dursun Zehir'in ise annesi Hanime Aslan ve polis memuru Emrah Taşdemir'i kasten öldürmek suçundan 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasını talep eden savcı, Zehir'in ayrıca güvenlik görevlisi Mehmet Zengin'i kasten yaralamak suçundan da 10 yıl hapsini istedi.

Ayrıca, ruhsatsız silah taşımaktan Dursun Zehir'in 1 yıldan 3 yıla kadar hapsini talep etti. Hızır ve Dursun Zehir'in tutukluluk hallerinin devamına karar veren mahkeme heyeti, esas hakkındaki mütalaaya karşı beyanda bulunmak için sanık ve avukatlarına süre vererek, duruşmayı erteledi. Duruşma bittikten sonra, öldürülen Hanime Aslan'ın kardeşleri, tutuklu sanık Dursun Zehir'in "Beni babam değil, anneannem azmettirdi" sözlerine tepki gösterdi.

İDDİANAME

11 Mart 2014 tarihinde Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı girişinde meydana gelen silahlı saldırı olayında, 3 çocuk annesi Hanime Aslan (43) ölürken, Aslan'ı 3 yıl önce boşandığı eşinden korumakla görevli polis memuru Emrah Taşdemir (32) de şehit olmuştu. Saldırıda Mehmet Zengin adlı adliye özel güvenlik görevlisi de hafif yaralanmıştı. 

Ümit TÜRK - Serpil KIRKESER / DHA

Sıradaki haber yükleniyor...