Aday listesi en iyi olan CHP ve HDP

Aday listesi en iyi olan CHP ve HDP

07 Nisan 2015, Salı 19:11 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

SERKUT BOZKURT serkut.bozkurt@posta.com.tr https://twitter.com/SerkutBozkurt 7 Haziran seçimleri için görünen listeye en iyi hazırlanan iki parti CHP ve HDP.

MHP, bazı sürprizler hariç beklenen listeyle seçimlere giriyor.

Ak Parti'nin aday listesinde de Erdoğan imzası var. 3. dönemi sona eren bakan ve Ak Parti'nin güçlü isimlerinin yerine Erdoğan'a yakın isimler yer aldı. Berat Albayrak ve bazı isimler hariç AK Parti de sürpriz yok.

Peki CHP ve HDP'nin listesi neden daha iyi?

öN SEçİM LİSTEYE YANSIDI Ulusalcı kanadı seçim öncesi tasfiye eden CHP, bu oyların madeni İzmir'den en güçlü adayını Tuncay özkan'ı gösterdi. Ulusalcı adayların azalması, HDP'ye oy vermesi beklenen merkez sol seçmeni CHP'ye çekebilir. ön seçim ile adaylarının yüzde 75'ini belirleyen CHP bunu listeye de yansıttı. Mustafa Sarıgül'ün İstanbul ikinci bölge 9. sıradan aday gösterilmesi bunun en somut örneği. Bu iki hamle CHP'nin daha önce zayıf olduğu yerlerde oylarını arttırabilir.

HDP İSTANBUL'DA SüRPRİZ YAPABİLİR Seçimlere parti olarak giren HDP oyları İstanbul'dan toplamak istiyor. En güçlü adaylarını İstanbul'dan koyan HDP, Alevi oylarının yoğun olduğu İstanbul 2. bölge birinci sıradan ve 3'üncü bölgeden 4. sıradan Alevi adayları gösterdi. HDP'nin listesinde Alevi aday sayısı bir önceki seçimlere göre daha yüksek. Ayrıca Gayri Müslim adayları da ön sıralarda gösterdi.

HDP'nin aday listesine göre bu seçimdeki kozlarından biri Alevi oylar. Tabii ki tüm bu senaryolar HDP'nin barajı aşması üzerine kurulu.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Cumhurbaşkanı Erdoğan dikkatle inceledi! Çamlıca Kulesi…