Adet gecikmesinin nedenleri ve çözüm yolları

Kadınların ergenliğe girmesiyle birlikte adet görme serüveni de başlamış oluyor. Adet görüldüğü ilk dönemlerde adet gecikmesi uzmanlar tarafından normal karşılanıyor fakat belirli bir süreden sonra adet gecikmesi bir problemin habercisi olabiliyor. Bu haberimiz de sizler için adet gecikmesi nedenleri ve çözüm yolları neler araştırdık. Adet gecikmesi nedir ve adet gecikmesi neden olur gibi bir sürü konu başlığı için "adet gecikmesi nedenleri ve çözüm yolları" haberimize bir göz atın.  

16 Eylül 2017, Cumartesi 09:03 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU

Her ay yıpratmasına rağmen kadınların bir an önce olup bitmesini istediği regl dönemi "gecikme" yaptığı zaman kabusa dönebiliyor.  

Her ne kadar da adet gecikmesi dediğimiz bu durum toplum arasında gebelik belirtisi olarak yorumlansa da gecikmenin tek sebebi hamilelik olmayabilir.  

Psikolojik sıkıntılar (stres), fiziksel değişim gibi birçok neden adet gecikmesinde etkili rol oynar.  

İşte adet gecikmesine neden olabilecek diğer sebepler: 

DÜZENLİ KULLANDIĞINIZ BİR İLAÇ VAR MI?

DÜZENLİ KULLANDIĞINIZ BİR İLAÇ VAR MI?

Çeşitli ilaçlar insanların vücutlarında değişik etkilere neden olmaktadır. Özellikle doğum kontrol hapı kullanımına yeni başlamış kadınlarda bu durumla sıkça rastlanır.

EGZERSİZ

EGZERSİZ

Düzenli egzersiz yapmaya yeni başlamış kadınlarda adet gecikmesi görünmektedir. Vücut düzene girdikten sonra buna uyum sağlayacaktır. Ayrıca aşırı yorgunluk da adet gecikmesine sebep olmaktadır.

STRES

STRES

Aşırı stres altına girdiğimizde vücut hamileliğe uygun olmadığını düşünür ve salgılanan doğurganlık hormonunu azaltır. Bu da adetin gecikmesine neden olur. 

YAŞ

YAŞ

Yaşı küçük veya ilerlemiş insanların adetlerinde görülen düzensizlikler normaldir. Menopoza girmeden önce ya da ergenliğe yeni girmiş kadınlarda bu tarz durumlara sıklıkla rastlanır. Ergenlik çağına yeni girmiş kişilerin adet düzenini oturtması zaman alacaktır. 

HASTALIK

HASTALIK

Hastalıklar da birçok diğer etmen gibi adet gecikmesini etkilemektedir. Normalde yumurtlayacağınız zamanda grip gibi bir hastalığa yakalandıysanız bu adeti geciktirmektedir. 

KİLO KAYBI

KİLO KAYBI

Aniden kilo almak ya da vermek adetinizi geciktirebilir. Bu konuda beslenmenize dikkat etmeniz gerekmekte. 

HAYATINIZDAKİ DEĞİŞİKLİKLER

HAYATINIZDAKİ DEĞİŞİKLİKLER

Seyahat her insanda hormon düzenini etkiler. Özellikler saat farkının olduğu yerlere gidildiğinde. Yeni yere vücudunuzun alışması biraz zaman alacaktır. Bu tür değişiklikler vücutta adet gecikmesi gibi tepkilere neden olabilir. Düzeninizi değiştirmek, bu tarz tepkilere sebebiyet vermektedir.

ADET SÖKTÜRÜCÜ BİTKİLER VE KULLANIMI

ADET SÖKTÜRÜCÜ BİTKİLER VE KULLANIMI

Adet söktürücüler, kadınların adet dönemlerindeki ağrılarını azaltmak ve kanamaları düzene sokmak için faydası olan bitkiler ve karışımlardır.Gerek adet sancıları, gerekse geciken kanamaların yarattığı olumsuz fiziksel ve ruhsal durumlar, kadınlarda stres ve gerginlik oluşturur, günlük hayatı olumsuz etkiler. Adet gününün gelmesine rağmen, kanamanın başlamaması olarak tanımlanabilecek adet gecikmesi, bitkisel ürünlerle doğal ve zararsız şekilde çözüme ulaştırılabilir. 

Adet gecikmesi yaşandığında papatya ve biberiye bitkisini çay şeklinde demleyerek içmek, adet söktüren yöntemlerdendir.At kuyruğu otu da kaynatılarak içildiğinde adet sancısı ve adet sökülmesi için fayda sağlayacaktır. Eğer tadı sert gelirse balla tatlandırabilirsiniz.Civan perçemi ve çörek otu da birlikte kaynatılarak içildiğinde adet gecikmesi şikayetine iyi gelir. Bu karışım, kısırlık sorunu olan kadınlar için de fayda sağlar. Menopoz döneminde adetten kesilen kadınların yaşadığı sorunlar için de çözüm getirir. İsterseniz bu karışıma sığır kuyruğu da ilave edebilirsiniz.Adet gecikmesi sorunu yaşayanlar için bir öneri de çiriş otudur. Çiriş otunu kaynatıp balla karıştırarak içebilirsiniz.Çörek otunu balla karıştırarak yerseniz, adet söktürücü olarak bir çözüm daha üretmiş olursunuz.Balla tatlandırılmış, kaynatılmış kekik de günde 3 kez içilebilir.Adet döneminde yaşanan şiddetli ağrılar için kaynatılan kuş dilini balla karıştırarak aç karnına içebilirsiniz.Salatalarda, cacıklarda, poğaçalarda, sebze ve et yemeklerinde sıkça ve sevilerek kullanılan dereotu da, oldukça etkili bir adet söktürücüdür. 2 çay kaşığı dereotunu dövüp, kaynatıp içerseniz, adet söktürdüğüne tanık olabilirsiniz.Adet gecikmesi yaşadığınız sıkıntılı dönemlerde kerevizi de bolca tüketirseniz, adet söktürücü etkisini görebilirsiniz.

ADET SÖKTÜRÜCÜ ÇAYLAR

ADET SÖKTÜRÜCÜ ÇAYLAR

İşte adet söktürücüler başlığı altında işimize yarayacak ve bu konuda bize destek verecek bitkilerden hazırlanan çay tarifleri: Malzemeler: Maydanoz    Civanperçemi    Kimyon    Kiraz sapı (kurutulmuş olmalı)    Papatya    Nane    Karabaş otu    Ada çayıHazırlanışı:Adet sancısına ve geciken adet kanamasının sökülmesine faydalı olacak bu bitkilerin hepsinden birer çay kaşığı koyarak hazırlanacak çayla, sonuca ulaşabilirsiniz. Bilhassa kimyon, adaçayı, papatya ve kiraz sapı, adet söktürücü özellikleriyle, sancılarınızın azalmasına, rahat bir uykuya ve vücudunuzun teskin olmasına sebep olacaktır.

ADET SÖKTÜRÜCÜ BİTKİLER

ADET SÖKTÜRÜCÜ BİTKİLER

Kekik 1 su bardağı kaynar suda 1 çay kaşığı kekik 10 dakika demlenir ve yemeklerden sonra içilir. ?Labada Tohumu 1 labadanın tohumu 1 bardak kaynar suda demlenip günde 2 fincan içilir.HavuçÂdet başlangıcından birkaç gün önce günde 2 havuç rendelenip yenir.Zerdeçal Toz halindeki zerdeçal yoğurtla karıştırılarak yenir.Kantaron 1 tatlı kaşığı kantaron 1 su bardağı suda 10 dakika demlenir, öğle ve akşam yemeklerinden sonra içilir.Dereotu Âdet sancılarını hafifleten dereotu aynı zamanda etkili bir âdet söktürücüdür. Regl dönemine birkaç gün kala, günde 1 demet dereotu kıyılıp limon sıkılarak yenir.Havuç tohumu 1 tatlı kaşığı havuç tohumu 1 su bardağı suda 10 dakika demlendikten sonra yemek üstüne içilir.Biber Hemen âdet öncesi günlerde, günde 2 tane orta boy biber yenir.Çörekotu tohumu 1 yemek kaşığı çörekotu tohumu 1 su bardağı suya koyulur, 10 dakika sonra içilir. Tok karnına içilmelidir.

ADET SÖKTÜRÜCÜ SOĞAN KÜRÜ

ADET SÖKTÜRÜCÜ SOĞAN KÜRÜ

Adet Söktürücü Soğan Kürü, adet gecikmesi yaşayan bayanların bu sıkıntılarını alacak, zamanında adet olunmasını sağlayacak bir kür dür. Bunun yanında polikistik over, erken menopoz, kısırlık, çikolata kistleri, endometrioma, adet sancısı gibi kadın hastalıklarına da faydalıdır.Bilindiği gibi soğanın ve soğan suyunun  daha pek çok hastalıklara faydası vardır. 

Adet Söktürücü Soğan Kürü malzemeler;1 adet orta boy  açık kahverengi soğan2 bardak klorsuz suYapılışı; Klorsuz iki bardak suyu kaynatalım. 1 adet orta boy soğanın en dış kabuğunu soyalım diğer kabukları ile dörde bölüp kaynayan suya atalım 5 dakika kadar ağzı kapalı olarak kaynamaya bırakalım. sonra ocaktan indirip ılınmasını bekleyelim. ılındıktan  sonra suyunu süzüp öğlen yemeğinden önce bir bardak içelim. Bu kürü 15 gün boyunca aynı saatler de uygulayalım.Burada önemli olan dış kabuğu kahverengi olan yemeklik soğan ile kürün yapılmasıdır. İlk 15 günlük başlangıç küründen sonra 3-4 adet döneminde adetiniz e 10 gün kala 10 gün boyunca yine uygulayabilirsiniz. Soğan kürünü her gün taze olarak hazırlamanız gerekmektedir. 

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Kış aylarında bağışıklık sistemini güçlendirmenin yolları